Dünya satranç şampiyonu Magnus Carlsen’den şaşırtan karar

Son on yıldır satrancın hakimi Norveçli dünya satranç şampiyonu Magnus Carlsen, artık motive olmadığı için unvanını korumayacağını ve maça çıkmayacağını açıkladı.

Dünya satranç şampiyonu Magnus Carlsen’den şaşırtan karar

2011’den bu yana dünyanın en iyi oyuncusu olan 31 yaşındaki Magnus Carlsen, beş kez dünya şampiyonu olarak satrançta rekoru elinde tutuyordu. Ancak 2013 yılında satranç şampiyonu olmayı başaran ilk Batılı unvanına sahip Carlsen artık “dünya şampiyonu” unvanı için yarışmayacağını açıkladı.

Carlsen, Uluslararası Satranç Günü’nü kutlayan bir podcast’te, “Başka bir maç oynamak için motive değilim. Kazanacak çok şeyim olduğunu düşünmüyorum, hoşuma gitmiyor ve bu maçın ilginç olacağından emin olmama rağmen, buna hiç niyetim yok.”

Carlsen, dünya şampiyonluğu için motive olmasa da satrançtan emekli olmayacağını da belirtiyor. Norveçli usta, oyunu tamamen bırakmıyor. Önümüzdeki aylarda, Norveç takımına liderlik edeceği Chennai’deki iki yılda bir düzenlenen Satranç Olimpiyatı da dahil olmak üzere Hırvatistan, Hindistan ve ABD’deki turnuvalarda oynayacak.

Carlsen, Temmuz 2018’den Ekim 2020’ye kadar, Norveç’teki turnuvada Polonyalı bir oyuncuya kaybetmeden önce, satranç tarihindeki en uzun yenilmezlik serisi olan 125 maçta hiç yenilmedi.

Tarihi köprüde satranç İlginizi Çekebilir Tarihi köprüde satranç İlk kadın satranç ustasından Netflix'e dava İlginizi Çekebilir İlk kadın satranç ustasından Netflix'e dava
Loading...