İsrail ordusu, HAMAS’ı yok etme gerekçesiyle çocuk, kadın, genç, yaşlı, sivil öldürüyor. Savaşta sivil öldürmenin hiçbir kahramanlığı, vatanseverliği, erdemi ve asaleti yoktur. Savaşta sivil öldürürsen terörist katil sayılırsın.

HAMAS başlattı.

İsrail’in çok güçlü olduğunu Gazze’ye ölüm yağdıracağını biliyordu. İsrail’in sivil öldürüp vahşet yaratmasına kılıf hazırladı. HAMAS, İsrail’i yönetenlerin ajanı gibi hareket etti. 

★★★

İsrail yöntemi, HAMAS’ın alt yapısı ve komuta kademesi Gazze’de diyerek çocuk, kadın, yaşlı, hastane, ev, apartman gözetmeden sivil halk üzerine ölüm yağdırıyor.

Gazze küle döndü.

Yetmedi.

Çocuk ve sivil öldürme Han Yunus’a yöneldi. Sırada diğer kentler var. Böyle canavarlaşan katillik sonunda 2-3 milyon Filistinli sivil öldürülmüş olacak.

★★★

Dünya seyrediyor.

HAMAS’ın ve yönetim kademesinin tarla faresi gibi tüneller içinde saklanarak sıkışıp kaldığı ortaya çıktı. Bahanesi bitti ama İsrail’i yönetenlerin vahşeti katlanarak artıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Savaşa devam edeceğiz ve ben Ortadoğu’yu değiştireceğim” dedi.

Sen kimsin?

Diyen var.

Durduran yok.

İsrail Başbakan’ı; 

“Ortadoğu’yu değiştireceğim” meydan okuyuşunda gücünü ABD ile AB’nin verdiği askeri, ekonomik ve diplomatik desteğinden, Arap dünyasının ve Rusya ile Çin’in kayıtsız kalmasından alıyor. ABD ve AB desteği İsrail’in insanlık döküntüsü vahşetini azdırdı. İsrail ordusundan bir emekli general Noam Tibon da dünya basınına; “Merhamet yok...” diye kabardı.

★★★

Ortadoğu haritasında 18 ülke var ve bunun 13’ü Arap... Türkiye ile İran ise Ortadoğu’da bölgesel güç olarak varlar. Türk Cumhurbaşkanı 25 gün önce İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin 28 Kasım’da Türkiye’ye geleceğini açıklamıştı.

Kasım ayı bitti.

Reisi gelmedi.

Neden gelmedi?

Bilinmiyor.

İki taraf da kör suskunluğa yattı. Oysa Türkiye bizzat Cumhurbaşkanı’nın ifadesiyle; “HAMAS’ı siyasi parti” olarak görüyor ve İran’ı yönetenler de HAMAS’ı her anlamda destekliyorlar. Buna rağmen İran ile Türkiye, İsrail’in Filistin’de sivil öldürme vahşetine karşı “tek bir ses olamadılar” neden? Bu sorunun cevabını yine İran’ın desteklediği Lübnan Merkezli Şii Hizbullah örgütü lideri Hasan Nasrallah, yayınladığı bir karikatürle duyurdu.

★★★

Karikatür şöyleydi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağ eli önde HAMAS’a destek açıklaması yapıyor, sol eli arkada bir benzinci pompası ile İsrail Başbakanı’nın kullandığı tanka yakıt yüklüyor. İran’ı yönetenler, Türkiye’yi yönetenleri bu karikatürde yansıtıldığı gibi görüyorlar Öte yandan 18 Ortadoğu ülkesi içinde yer alan 13 Arap ülkesi de ABD’nin kuklası oldukları için HAMAS’tan yana olmadılar. 

★★★

Vahşet bu ortamdan güç alarak başladı. Gazze’de sağ kalan anneler, babalar, dedeler, nineler ve çocuk yaşta kardeşler sevdiklerinin cansız bedenlerini elleriyle enkaz altından çıkarmaya çalıştılar. Bütün dünya seyretti. İsrail yönetiminin Filistin sivil halkı üzerinde yarattığı kıyıma dünyanın 3 merkezi de kayıtsız kaldı:

Birincisi:

ABD ve AB.

İkincisi:

Arap dünyası

Üçüncüsü:

Çin ve Rusya.

İnsanlık döküntüsü!

Lüks camiler cemaatsiz kaldı imamlar mümin kavgasına tutuştu!

Çamlıca Tepesi’nde 400 dönümlük arazi “Özel Proje Alanı” ilan edildi. Bu alanın 57 dönümlük (57 bin metre kare) bölümü ibadet amaçlı kullanıma açıldı. Caminin dış yapımı bitti. Yüzde 100 yün, özel dokuma 17 bin metrekare halı dokundu. Camiye bu özel dokuma halılar serildi. Aynı anda 63.000 kişinin namaz kılabileceği kapasitedeki Çamlıca Cami’ne çok para harcandı, 100 milyon dolara mal oldu. Minberi de yüksek tutuldu ve 48 basamağa ihtiyaç doğduğu için, imam çıkarken yorulmasın diye asansör yapıldı. Minberine asansörle çıkılan Çamlıca Camii’ne Cuma namazı dışındaki günlerde namaz kılmaya gelen cemaat sayısı camide görev yapan 126 imam, müezzin ve diğer çalışanların sayısından daha az kalma durumu doğdu. Türkiye’de lüks camiler cemaatsiz kaldı imamlar mümin kavgasına tutuştu!  AKP’den milletvekili adayı olmuş imam Mehmet Emin Mülayim, kendisi gibi imam olan babası Mehmet Ali Mülayim’i de yanına alarak Diyarbakır Hacı Halis Demircan Camii’nde cemaate namaz kıldırmak istedi. Caminin Diyanetten görevli asıl imamı Muharrem Aslan izin vermedi. Kavga çıktı. Yaralama oldu. Bunu da gördük. Unutma.