Kuzey Yarımküre'de Pasifik Okyanusu'nun batısında yer alan Kore, Çin ve Rusya ile komşu olan Japonya, 4 ana ada ve yaklaşık 400 adadan oluşan bir adalar dizisidir. Japonya'nın neredeyse beşte biri dağlarla kaplı. Japon Alpleri, en büyük ada olan Honshu'nun merkezini geçiyor. En yüksek zirve, pek çok Japon tarafından kutsal kabul edilen koni şeklindeki bir yanardağ olan Fuji Dağı'dır. Dünyanın dört büyük ekonomisinden biri olan Japonya'nın gezilecek yerlerinden bazılarını haberimizde bulabilirsiniz... JAPONYA GEZİLECEK YERLER TOKYO / MEIJI TAPINAĞI 70 hektarlık orman alanı içerisinde bulunan Meiji Tapınağı, İmparator Meiji ve eşi İmparatoriçe Shoken'in ilahlaştırılan ruhlarına adanmış bir Şinto tapınağıdır. 1915'te yapımına başlanan ve 1920 yılında tamamlanan yüzyıllık mabet tipik bir imparatorluk tapınağıdır. Geleneksel Japon Nagare-zukuri mimari tarzıyla oluşturulan tapınağın yapımında bakır kullanılmıştır. Orijinal bina II. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşen hava saldırılarında tahribata uğramıştır. Tapınak 1958 yılında aslına uygun olarak restore edilerek tekrar ziyarete açılmıştır. TOKYO / SENSO-JI TAPINAĞI 628 yılında yapılmış ve Tokyo’da bulunan en eski budist tapınağıdır. Efsaneye göre iki balıkçı kardeş balık avlarken, ağlarına, kutsal kabul edilen Kannon Heykeli takılır. Heykeli burada bulunan evlerinde saklarlar. Aynı yere daha sonra Sensoji Tapınağı yapılır. Kannon, budistler tarafından merhamet tanrıçası olarak biliniyor. Hastaları iyileştirdiğine ve yardım dileyen herkesin sesini duyabildiğine inanılıyor. Bodhisattva Kannon'a adanan tapınak her yıl yüz binlerce insanın katıldığı kentin en popüler festivali 'Sanja Matsuri'ye ev sahipliği yapıyor ve yılda 30 milyon ziyaretçi çekiyor.
Sensoji Tapınağı - Foto: Shutterstock Sensoji Tapınağı - Foto: Shutterstock
TOKYO / TOKYO İMPARATORLUK SARAYI Japonya İmparatorunun ikametgahı olan saray, İmparatorluk ailesinin özel konutları, müze ve idari ofislerini kapsayan bir komplekstir. Bahçeleri dahil 3.41 kilometrekarelik bir alanı kapsayan sarayının bulunduğu yer, Eski Edo Kalesi'nin de bulunduğu yerdir. 1868 ve 1869 yılları arasında inşa edilen saray kompleksi başkentin sembolik yapılarındandır. TOKYO / TOKYO ULUSAL MÜZESİ 1872'de kurulan ve ülkenin ilk ve en büyük sanat müzesi olarak biliniyor. Müze, Japon sanat eserlerinin yanı sıra Asya'nın arkeolojik koleksiyonlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Yaklaşık 110 bin nesnenin sergilendiği müze Viyana, Paris gibi Avrupa'nın önemli merkezlerinde bulunan müzelere geçici sergiler için çeşitli koleksiyonlar göndermektedir. Tokyo Ueno Parkı içinde yer alan müzede metal araç gereçler, kılıçlar, heykel ve çizimler sergileniyor. TOKYO / UENO PARK Tokyo'nun Ueno bölgesinde geniş bir kamu parkıdır. Bu park eskiden Kan'ei-ji Tapınağına ait topraklarda 1873 yılında kurulmuştur. Japonya'nın ilk parklarından biri olarak bilinen bölge kiraz ağaçları ile kaplıdır. Bahar aylarında pespembe açan çiçekleriyle rengarenk görüntüler oluşturan park, Japonya'nın en popüler yerlerindendir. OSAKA / OSAKA KALESİ Japonya'nın ve Osaka'nın tarihi yerlerinden biri olan yapı dünyaca ünlüdür. Azuchi-Momoyama döneminde Japonya'nın birleşmesinde önemi rol oynayan kale General Toyotomi Hideyoshi tarafından 1583 yılında inşa ettirilmiştir. Ana kulesiyle beraber yaklaşık 1 kilometrekarelik alanı kapsayan kale 58 metre yüksekliğe sahiptir. 1583 ve 1868 yılları arasında aktif olarak kullanılan kale önemli çekişmelere sahne olmuştur. 1614 yılında Toyotomi güçlerinin yaklaşık 200 bin kişilik Tokugawa ordusuna geçit vermediği savaşla tanınan kale kentin simge yapısıdır.
Osaka Kalesi - Foto: Shutterstock Osaka Kalesi - Foto: Shutterstock
OSAKA / KINKAKUJI Rokuonci olarak da bilinen ve Budist inancın Rinzai mezhebine ait olan bir tapınaktır. Kinkakuji, 1994 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır. 1397 yılında inşa edilen tapınak 15. yüzyılın ikinci yarısından sonra gerçekleşen savaşlarda ağır hasar görmüştür. Kısa sürede aslına uygun olarak yenilenen Kinkakuji Tapınağı Japonya'nın ünlü yerleri arasında bulunmaktadır. OSAKA / TSUTENKAKU Osaka'nın görkemli yapılarından Tsutenkaku adlı kule Shinsekai bölgesinde yer almaktadır. Ana gözlem güvertesi 91, toplam yüksekliği ise 103 metre olan kule 1912 yılında inşa edilmiştir. Teleferik sistemiyle yanındaki lunaparka bağlananıyor. İnşa edildiği dönemlerde Asya kıtasının en yüksek 2. yapısı olarak ün kazanmıştır. 1943'te yaşanan yangında tahrip olan yapı Japonya'da 'kule babası' olarak anılan mimar Tachu Naito tarafından yeniden tasarlanarak 1956 yılında hizmete açılmıştır.