CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin genel merkezinde KPSS'den yüksek puan almalarına rağmen mülakatlarda aldıkları düşük puan nedeniyle atanamayan öğretmenlerle bir araya gelmişti...

Mülakat yüzünden atanamayan öğretmenlere destek veren Kılıçdaroğlu, bugün Milli Eğitim Bakanlığı'na gideceğini açıklamıştı...

Milli Eğitim Bakanlığı'na alınmayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şu açıklamayı yaptı:

* Bir haksızlık, hukuksuzluk varsa, birinin hakkı gasp ediliyorsa ve bu gasp edilme sarayın talimatı ile yapılıyorsa buna karşı çıkmak en insani görevimdir.

*Nerede kul hakkı yeniyorsa, torpil oluyorsa buna karşı çıkmak benim boynumun borcudur.

* Dün, bir feryadı dile getirdik. KPSS'de 80 90 puan alan evlatlarımızın sözlü sınavlarda elendiğini duydum.

"BÜYÜK HAKSIZLIK VAR"

* Onlarla konuştum. Bu memlekete yazıktır. Gencecik evlatlarımıza yazıktır, günahtır.

* Düne kadar mülakatlarda artı 3 eksi 3 arasında puan verilecektir şeklindeki uygulama neden terk edildi? Kimin talimatı ile?

* TÜGVA'dan TÜRGEV'den gelen listeler üzerine mi bu karar alındı? Büyük haksızlık var.

*Benzer olayları daha önce yaşayanlar Danıştay'a gittiler. Davaları açtılar. Danıştay, mülakatlarda yapılan haksızlıkları tescilledi.

"ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ"

*Verdiği kararda, 'Verilen puanlar hayatın olağan akışına aykırıdır' diyor. Bunu yaparsanız, şu bakanlıkta oturanların yaratacak yeri yoktur.

*Dürüst bürokratları ayırıyorum. Siz adaleti sağlamak zorundasınız. Öğretmene haksızlık yapamazsınız. Böyle bir tabloya asla ve asla izin vermeyeceğiz.

* Haksızlığa uğradığına inanan bütün herkese hukuki desteği vereceğiz. Onlarla beraber olacağız.

* Haksızlık yapanlar unutmasın, görecekler haksızlık yapanlarla nasıl hesaplaşacağımızı görecekler.

* Dürüst bürokratlar başımın üstüne. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bu şeytanlarla hesaplaşmak benim namus borcumdur.

BAKAN ÖZER'E CEVAP

* Saray'ın talimatı ile iş yapanları ben muhatap almam. Benim muhatabım, hedefim, sarayda oturup haksızlık yapan kişilerle hesaplaşmaktır.

KILIÇDAROĞLU'NDAN TEPKİ: O ZİNCİRLER SİZİ KORUMAYACAK

Bakanlıktan ayrıldıktan sonra sosyal medya hesabından da bir paylaşım yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

*MEB’e gittim, bakan demir kapılar arkasında gizlendi. Beklediğimiz sonuç elbette. Ne diyecek? “Bakanlığı torpile peşkeş çekmedim” mi diyecek? Diyemez. Ancak kaçar.

* Torpil her yere sirayet etmiş durumda. Tüm devlet kurumları kanserin son safhasında.
Bakmayın siz binaların koca koca oluşuna, içinde çalışan tek bir şey yok.

* Sarayın emirlerini uygulayan zalimler; acı içinde kıvranan dürüst bürokratlar. O dürüst bürokratlar için de dayanıyorum o kapılara. Sabretsinler, az kaldı.

* Ayrıca buradan seslenmek istiyorum zalimlere. Sizleri bağışlamak haksızlık yapılanlara cefadır. Tügva’cıları yerleştirmek için, Türkiye’nin en parlak zihinlerini ekmeksiz bıraktınız.

*O zincirler sizi koruyamayacak, az kaldı. Hangi kurum çürüdüyse tanışmaya devam edeceğiz.[caption id="attachment_6858254" align="alignnone" width="1024"] Fotoğraflar: Yavuz Alatan / Sözcü[/caption]

GİRİŞ KAPISI ZİNCİRLE KİLİTLENDİ

Kemal Kılıçdaroğlu'nun gelişi öncesinde bakanlığın giriş kapısının zincirle kilitlenmesi dikkat çekti...

[caption id="attachment_6858255" align="alignnone" width="1024"] Fotoğraflar: Yavuz Alatan / Sözcü[/caption]

BAKAN'DAN KILIÇDAROĞLU'NA YANIT

Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyareti öncesi açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Bakanlığımızın kapıları herkese açık. Kamuoyunu yanlış yönlendirerek maksadını aşan, emrivaki şekilde yapılacak görüşme talebini karşılamamız beklenmesin" ifadelerini kullandı.

TÜİK'E GİTMİŞTİ ANCAK İÇERİ ALINMAMIŞTI...

CHP lideri Kılıçdaroğlu, TÜİK'in kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladığı gün kurumu ziyaret etmek istemişti.

Randevu talebi reddedilen Kılıçdaroğlu bu kez kurumun binasına gitmiş ancak içeri alınmamıştı.

[old_news_related_template title="Kılıçdaroğlu’nun ziyareti öncesi MEB’in kapısına zincirli kilit" desc="CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Milli Eğitim Bakanlığı’na yapacağı ziyaret öncesi bakanlık binasının kapısına zincirli kilit vuruldu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/12/30/iecrop/8f709ca3-8e23-4e72-b33b-9a7b3e352ca7_16_9_1640858000.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/kilicdaroglunun-ziyareti-oncesi-mebin-kapisina-zincirli-kilit-6858201/"]