Kim ne derse desin, kim ne kara çalmaya kalkışırsa kalkışsın, kim ne algı oluşturmaya çabalarsa çabalasın CHP’li Büyükşehir Belediyeleri gerçekten iyi çalışıyor, sorumlu olduğu kentin sorunlarını çözmek için olağanüstü gayret gösteriyor. 

Hepsini tek tek anlatmayacağım elbette. 

En yakınımızdaki kentin belediyesini konu edeceğim. 

Mersin Büyükşehir belediyesinin çalışkan, kentini seven, halkının huzuru ve mutluluğu için çabalayan, “projeler adamı” olarak bilinen Vahap Seçer’i anlatacağım. 

Mersin’de ikinci dönemdir başkanlık koltuğunda oturan Vahap Seçer gerçekten her yönü ile örnek bir insan. Kalbi insan sevgisi ile dopdolu. Halkının huzuru, mutluluğu, güvenli bir ortamda yaşam sürmesi ve her türlü belediyecilik hizmetinin en iyisini alması için çabalayan bir lider. 

Çalışanların hepsinin derdi ile dertlenen, onlara en keyifli çalışma ortamı oluşturmak için gayret gösteren, her zaman barıştan yana bir tavır koyan, uzlaşmacı ve hepsinden önemlisi güleryüzle bir başkan. 

Halkın içine girdiğinde yüzüne yansıyan mutluluğa tanık olanlar, “Vahap Seçer’in yönettiği bir kentte olmak ayrıcalıktır. Belediye hizmetleri o kadar halka dönük ki, insanlar gülen ve sorunsuz bir kentte yaşam sürmenin mutluluğuna erişiyor” demekten kendilerini alamıyorlar. 

“Proje adamı” diye tanınıyor demiştik ya, gerçekten öyle… Çok sevdiği Mersin için beş yılda yaptıkları buraya sığmaz. Biz yapacaklarına göz atalım isterseniz. 

Bakın Vahap Seçer neler anlatıyor bu konuda…

“Mersin doğa harikası koylara, eşsiz güzellikte tertemiz denize ve kumsala, mükemmel bir iklime, çok eski medeniyetlerden bugüne gelen kültürel bir mirasa ve ev sahipliği yaptığı birçok semavi dinle ilgili önemli kalıntılara sahip kadim bir kent. Yerel yönetimler olarak son 5 yıl içinde kent turizmine katkı sunacak birçok önemli projeyi hayata geçirdik.

Sahillerde bazı bölgeleri işleten Denizkızı Turizm A.Ş.’de önemli düzenlemeler yaptık. Şu anda belediyemiz bünyesinde 5 tanesi mavi bayraklı olmak üzere toplam 12 plajımız halkımıza hizmet vermekte. Adnan Menderes sahil şeridi boyunca 16 farklı konseptte kafe ile vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Dalgıç adamlarımız deniz dini temizliği yapmakta. 

Kentimizde turizmi güçlendirici birçok ulusal ve uluslararası etkinliği hayata geçirdik. Bunlardan kültürel anlamda Uluslararası Tarsus Festivali, Mersin Gençlik Festivali, Mersin Edebiyat Festivali, Mut Ot Festivali, 300’den fazla köyle hayata geçirdiğimiz “Köy Bizim Şenlik Bizim” köy şenlikleri, Mersin Kent Orkestrası konserleri, Yaz Dostum Konserleri, Hoş Geldin Bahar Konserleri, Patifest, yetişkin ve çocuk tiyatro gösterimleri ve 1000’e yakın konser dikkat çekerken; sportif etkinlikler kapsamında da Yüzde 100 Cumhuriyet – Yüzde100 Spor Projemiz, Uluslararası Mersin Maratonu, Tour Of Mersin Bisiklet Turu, 15. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu, Caretta Bisiklet Festivali, Kleopatra Bisiklet Festivali, Uluslararası Satranç Turnuvası, Uluslararası Briç Festivali, Pro Beach Tour, Yamaç Paraşütü Etkinlikleri Fındıkpınarı Futbol Turnuvası gibi etkinlikler yer almaktadır. Mersin genelinde 360 yetiştiriciye Güneş Paneli Desteği ve kooperatiflerimize sağladığımız 328 adet makine ekipman desteğiyle tarımsal üretimi destekliyoruz.  Ayrıca yerel ürünlerin yerinde korunması amacıyla  Gülnar Nohutu ve Silifke Buğday üreticilerine sağladığımız yaklaşık 15 bin kilo tohum desteğiyle atalık tohumlarımızın yaşatılmasına katkıda bulunuyoruz. Bu daha da artacak. 

Biz her alanda artık teknolojiye dönmek, teknolojinin getirdiği yeniliklerle çalışmak istiyoruz. Her geçen gün dijitalleşen çağa ayak uydurmak için teknolojik yenilikleri takip ediyoruz. Mersin genelinden topladığımız evsel atıklarımızı bertaraf ederek, metan gazından elektrik üretim tesisleri sayesinde elektrik enerjisi üretiyoruz. Bu ürettiğimiz elektrik enerjisi ile kendi birimimizin elektrik ihtiyacını karşılamış oluyoruz.

MESKİ (Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi). MESKİ’de kullandığımız SCADA (Veri Tabanlı Gözetleme Sistemi Merkezi) sistemi ile bu sisteme entegre tesislerdeki içme suyu, atık su ve su basıncı kontrollerinin anlık olarak sağlayabiliyoruz. Bu sayede su kaynakları verimli kullanıyor ve arızalara anında müdahale edilebiliyoruz. 

Sistem üzerinden kaçak su kullanımlarının tespitini ve kontrolünü de yapıyoruz. Böylece kayıp-kaçak oranlarında ciddi oranda düşüş sağlıyoruz. MESKİ’de kullandığımız bu sistem Türkiye’de en gelişmiş sistemlerin başında geliyor.

Mersin’de son yıllarda kendini gösteren kent yoksulluğu, güvencesiz çalışma, kırsal kesimde yaşanan geçim zorlukları, kadınların toplumdaki dezavantajlı konumları, göçle derinleşen sosyal ve ekonomik problemleri göz önünde bulundurarak kalkınmaya duyarlı bir sosyal belediyecilik anlayışını benimsiyoruz.

Halk Kart sosyal destek kartı uygulaması ile ailelerin giderlerinin azalmasına ve geçimlerine katkı sağlıyoruz. Halk Kart uygulamasından aylık ortalama 10 bin vatandaşımız yararlanmaktadır. Mahalle Mutfağı uygulamamız ile 48 ayrı noktada 3 çeşit yemeği 10 TL karşılığında vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Bir Ekmek Bir Çorba uygulamamız kapsamında kent genelinde 61 noktada kış boyunca ücretsiz çorba dağıtım hizmetimiz devam ediyor. Dosthane Refakatçi Evi ile kentimizin kırsal mahalleleri ile merkezi ilçeler dışından gelen hasta ve yakınlarına kalacak yer imkânı yaratıyoruz. Kent genelinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza Evde Sağlık, Bakım ve Mobil Kuaför hizmeti sunuyoruz.

Kadın Konukevlerimizde şiddete maruz kalan ve korunma ihtiyacı olan kadınlara sosyal, yasal ve psikolojik danışmanlık hizmeti sunuyor; Hamile Bakım Sütü projemiz ile gebelik süreci başlayan kadınlara süt desteği veriyoruz. Yenidoğan Bebek Paketi ve El Bebek Gül Bebek paketi ile bebekli ailelere her ay ücretsiz destek sağlıyoruz. Üretici kadın stantlarımızda kadın emeğinin görünür hale gelmesine olanak sağlıyoruz. Çocuk Gelişim Merkezlerimiz ’in sayısını 5’e çıkardık. Süt Senin Gurur Mersin’in Projesi ile şimdiye kadar 4 milyon süt ve sağlıklı atıştırmalığı çocuklarımıza ulaştırdık..‘İlk Çantam Projesi’ kapsamında, her yıl Mersin’in tüm ilçelerinde toplam 18 bin çanta dağıtımı gerçekleştirmekteyiz. Kıyafet Evi hizmetimiz ile dezavantajlı çocukların yıl içerisindeki kıyafet ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Engelsiz transfer aracı hizmeti, Duyu Bütünleme ve Ergoterapi, Medikal Malzeme Desteği, Engelli Birey Sportif Beceri ve Koordinasyon Eğitim Salonu ve Fitness Salonu gibi hizmetlerimiz ücretsiz. Mesleki Bilgisayar Kursu gibi eğitimler düzenliyoruz. Engelsiz Yaşam Parkımızda engelli vatandaşlarımızın aileleri aktivitelere katılıyorlar. Mola Evi hizmetimiz ile özel gereksinimli vatandaşlarımızın verimli zaman geçiyor. Yaş almış yurttaşlarımız Emekli Evi’mizden yararlanabiliyorlar.
Mersin’de belediyemize ait 11 nesil kütüphanemiz bulunmakta. Yurt YKS ve LGS’ ye hazırlanan öğrencilerimiz için 20 farklı noktada

29 Eğitim ve Öğretimi Destekleme Kurs Merkezi açtık. Bu merkezlerden bugüne kadar toplamda 20 bin 684 gencimiz faydalandı. Halihazırda 7135 öğrencimiz öğrenim görmeye devam ediyor. Yükseköğrenime devam eden öğrencilerimize yönelik öğrenim yardımlarımızdan bugüne kadar 45 bin 156 öğrencimiz faydalandı. 240 kişi kapasiteli 2 adet Yükseköğrenim öğrenci Konukevimizde konaklama, ücretsiz Wİ-Fİ, çamaşır yıkama hizmeti, kahvaltı ve akşam yemeği gibi olanaklar sunuluyor. Çamaşır Kafe projemiz çok talep görüyor. MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezimizde tüm öğrenciler danışmanlık hizmeti veriyor, Tarsus Gençlik Kampı’nda sosyal ve kültürel aktiviteler ile iyi vakit geçirmelerini sağlıyoruz. 

Muhtarlarımız, engelli derneklerimiz, sivil toplum kuruluşları, sosyal dayanışma dernekleri, kadın dernekleri ve sosyal hizmet uzmanlarının görüşlerini alarak faaliyet, destek ve yatırım önceliklerini belirledik. Önümüzdeki dönem sosyal destekleri, projeleri ve yatırımları daha fazla yaygınlaştırmayı, daha fazla insanımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Yaşlılarımız, gençlerimiz, çocuklarımız, yoksullarımız, evsizlerimiz ve diğer tüm dezavantajlı vatandaşlarımız için kapsamlı ve kesintisiz destekler sağlayacağız. 
Mersin’imizde sanatın, sporun, kültürün her alanında yeni faaliyetler gerçekleştireceğiz. Sanatçılarımıza, sporcularımıza destek vermeye; ilimizin her ilçesinde festivaller, konserler, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Yepyeni hizmetler ve projelerle Mersin’i yükseltmeye, halkın her zaman her yerde yanında olmaya ve memnuniyetle çalışmaya devam edeceğiz.”
Başkan Vahap Seçer’in anlattıklarının çok azına değinebildim. Bunları anlatmaya, Mersin’i sorunlarından arınmış bir dünya kenti yapmaya kararlı Vahap başkanın hizmet aşkını sizlere sunmaya devam edeceğiz. 

Dilerim bütün kentler bu anlayışla yönetilir. Türk halkı hak ettiği belediyecilik hizmetleri ile tanışır. 

Ne diyelim. 

Mersinliler çok şanslı. 

Darısı diğer kentlilere…