Mersin Limanı’nda bir hafta arayla yeni bir kokain operasyonu yapıldı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un sabah saatlerinde sosyal medya hesabından ilk bilgisini verdiği operasyon, yine bir muz gemisinde gerçekleşti. Operasyon ile ilgili çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan analizde Ekvador’dan Mersin’de bir limana getirilen 5 konteyner riskli olarak değerlendirildi. Limanda gerekli tedbirler alındı ve riskli konteynerler gemiden indirilerek x-ray taramasına sevk edildi. Tarama sonrasında muz yüklü konteynerlerden birinde şüpheli yoğunluğa rastlanmasının ardından bu konteyner arama hangarına alındı.

ORTA BÖLÜMÜNDE BULUNDU

Narkotik dedektör köpeklerin de dahil edildiği aramada konteynerin orta bölümüne gizlenmiş 9 adet siyah renkli çanta tespit edildi. Bu çantalara dedektör köpeklerin tepki vermesinin ardından, çantalar bulundukları yerden çıkarılarak açıldı. Söz konusu çantalarda toplam 463 kilo ağırlığında, sıkıştırılmış halde 404 paket bulunduğu saptandı.

Paketlerin içerisinden alınan numunenin analizi neticesinde ele geçirilen maddenin kokain cinsi uyuşturucu olduğu belirlendi. Gümrük Muhafaza ekiplerinin başarılı operasyonu sonrasında ele geçirilen 463 kilo kokain ile bir önceki operasyonda ele geçirilen rekor miktardaki kokainin toplam ağırlığı 1 ton 763 kilogram oldu.

Bir hafta içerisinde imza atılan iki dev operasyonla ilgili soruşturma Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Ancak, şu ana kadar her iki operasyonda ele geçirilen uyuşturucunun kimler adına geldiği, yakalanmasaydı da kimlere, nasıl teslim edileceği konusunda bir açıklama yapılmadı.PANAMA POLİSİ 616 PAKET KOKAİN ELE GEÇİRMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda ise Panama polisi, Ekvador'un Puerto Bolivar Limanı'nda konteynerın içinde 616 paket kokain ele geçirmiş, ele geçirilen uyuşturucunun varış noktasının yine Mersin Limanı olması yeni rota tartışmalarının alevlenmesine neden olmuştu.

Organize suç örgütü liderliğinden geçmişte hüküm giymiş olan Sedat Peker’in 7’nci videosunda da uluslararası arenada uyuşturucu trafiğinden ve Mersin'den bahsedilmişti. Bu uyuşturucunun teslim edileceği adres ve yeterli soruşturma yapılıp yapılmadığı konusunda da tartışmalar yaşanmıştı.

YENİ ROTA AÇIKLANMIŞTI

Türkiye'de uyuşturucu ile mücadele eden polis birimlerinin üst kurumu olan Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, geçtiğimiz ay sosyal medya hesabı üzerinden kokainin yeni rotasına ilişkin grafik yayımlayarak bir açıklama yapmıştı.

Açıklamada uyuşturucu kaçakçılarının “kokain” taşımacılığında Türkiye'yi kullandığı belirtilmişti. Avrupa Birliği tarafından son 2 yılda yayınlanan 'uyuşturucu raporları'na atıfta bulunulan açıklamada, “Güney Amerika’dan sevk edilen kokain maddesi bakımından, Türkiye üzerinden Avrupa ve Asya’ya doğru yeni bir rota oluşmuştur” denilmişti.

[old_news_related_template title="Mersin Limanı'nda 1 ton kokain yakalandı" desc="Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Mersin Limanı'nda 1 ton kokain yakalandı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, bu yakalamanın Türkiye'de bugüne kadar yapılmış en büyük çaplı kokain yakalaması olduğunu söyledi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/06/16/iecrop/c0c53a51-3fc5-496a-9877-7e81325484a0_16_9_1623831685.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/mersin-limaninda-1-ton-kokain-yakalandi-6489252/"]

[old_news_related_template title="Polonya'da muz kolilerinden uyuşturucu çıktı" desc="Polonya'da bir zincir marketin şubelerine dağıtılan muz kolilerinden 160 kilogram kokain çıktı. Market görevlileri polise haber verirken, kokainin piyasa değerinin 30 milyon zloti (68 milyon 244 bin 900 Türk Lirası) olduğu belirtildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/06/11/iecrop/muz-iha_16_9_1623432045.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/polonyada-muz-kolilerinden-uyusturucu-cikti-6481774/"]