Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan ABD merkezli Microsoft bir açıklama yaparak, İsrail merkezli bir hacker şirketinin kullandığı casus yazılımı engellediklerini duyurdu.

Yapılan açıklamada bu yazılımın dünyanın birçok ülkesinden yüzlerce siyasetçiyi, insan hakları aktivistini, gazeteciyi, akademisyeni izlediklerini açıklayan Microsoft, Toronto Üniveristesi bünyesindeki kuruluş Citizen Lab ile birlikte çalıştıklarının da altını çizdi. Şirket, hacker grubunun Candiru adı da dahil olmak üzere farklı isimlerle tanındığını aktardı.

KİMLERİN HEDEF ALINDIĞI AÇIKLANMADI

Bir yazılım güncellemesiyle casus yazılımın engellendiğini aktaran Microsoft, "Filistin, İsrail, İran, Lübnan, Yemen, İspanya, Birleşik Krallık, Türkiye, Ermenistan ve Singapur'da bazı hedeflere saldırdılar" ifadesine yer verdi. Şirket özel olarak kimlerin hedefe alındığını ise açıklamadı.

Candiru'nun casus yazılımının Uluslararası Af Örgütü ve Black Lives Matter (Siyah Yaşamlar Önemlidir) gibi kuruluşların internet sitelerini kullandığı ve bunların arkasına gizlendiği belirtildi. Microsoft ve Citizen Lab'in yaptığı araştırmaya göre bu tür siber saldırı sistemlerinin hükümetlere ve güvenlik güçlerine satıldığı ve bunun hiç saydam olmadığı aktarıldı.

16 MİLYON EUROYA 10 CİHAZI İZLİYORLAR

Microsoft'un resmi blogunda yayınlanan makalede, "Bazı baskıcı hükümetler bunları masum siviller üzerinde kullanıyor. Özel sektördeki şirketlerin siber silah geliştirip bunu satması insanlar, işletmeler ve her boyuttaki hükümetler için çok tehlikeli" ifadesi kullanıldı.

Yapılan araştırmada ise Candiru'nun nasıl çalıştığı belirtildi. İncelemeler sonucunda Candiru, 16 milyon euro karşılığında müşterinin istediği herhangi bir ülkedeki 10 farklı cihazı takip etme teklifini sunuyor. Ekstra 5.5 milyon euro ödenmesi durumunda ise 5 farklı ülkedeki ekstra 25 cihazı da takip edebiliyor.

Yapılan açıklamada Candiru'nun mobil cihazları, bilgisayarları ve bulut depolama sistemleri hedef aldığı belirtildi.


[old_news_related_template title="Microsoft'tan acil güvenlik uyarısı: Bilgisayarınızı hemen güncelleyin" desc="Microsoft, güvenlik araştırmacılarının işletim sisteminde ciddi bir güvenlik açığı bulmasının ardından Windows kullanıcılarını yayınladıkları güncellemeyi yüklemeleri için uyarıyor." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/07/08/iecrop/micrsoft-shutterstock_16_9_1625735097.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/microsofttan-acil-guvenlik-uyarisi-bilgisayarinizi-hemen-guncelleyin-6527655/"]

[old_news_related_template title="Pentagon, Microsoft'la yaptığı anlaşmayı iptal etti" desc="ABD Savunma Bakanlığı, 2019 yılında Microsoft ile yaptığı Jedi bulut bilişim anlaşmasını iptal etme kararı aldı. Kararda, Amazon'un 'usulsüzlük' iddiası büyük önem arz etti. " image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/07/07/iecrop/bezos-reuters_16_9_1625635044.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/pentagon-microsoftla-yaptigi-anlasmayi-iptal-etti-6525487/"]

[old_news_related_template title="Bill Gates'le ilgili dikkat çeken iddia: Microsoft çalışanıyla cinsel ilişkisi vardı" desc="Eşiyle boşanma aşamasında olan Bill Gates'le ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Gates'in bir Microsoft çalışanıyla cinsel ilişki yaşadığı ve yönetim kurulundan soruşturma açıldığı süreçte istifa ettiği öne sürüldü." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/05/17/iecrop/bill-melinda-gates-reuters-1_16_9_1621227377.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/bill-gatesle-ilgili-dikkat-ceken-iddia-microsoft-calisaniyla-cinsel-iliskisi-vardi-6435059/"]

[old_news_related_template title="Microsoft'tan Xbox itirafı: Hiçbir zaman kârlı değildi" desc="Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft'un Xbox İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Lori Wright, dünyanın en popüler oyun konsolu hakkında açıklamalarda bulundu." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/05/07/iecrop/xbox-shutterstock_16_9_1620383926.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/microsofttan-xbox-itirafi-hicbir-zaman-karli-degildi-6418618/"]