Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Rusya’ya bağımlılığı azaltma, enerji tedarikini çeşitlendirmek için ABD’li Exxon ile 10 yıl süreli, yıllık 1.1 milyar dolarlık sıvılaştırılmış doğalgaz anlaşması imzaladı.

Ne alaka Amerika? Katar, Mısır, Cezayir, Nijerya gibi önde gelen tedarikçiler varken ABD’den okyanus aşırı yüksek taşıma maliyetleriyle LNG ithalatı, yaranma amaçlı mı?

★★★

Amerikan Başkanı Biden ile görüşme, Hamas ile verilen fotoğraf sonrası iptal edilmesinin diyeti mi diye düşünmeden edemiyor insan...

Nitekim Rus Gazprom ile anlaşmada doğalgaz bedelinin yüzde 20’sinin ulusal paralarla ödeneceği yer alıyor. Buna karşın gidip Amerika’dan almak için kek olmak gerekiyor.

★★★

Haliyle Putin’in sürekli ertelenen Türkiye ziyaretindeki belirsizliği de bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor.

Sahi Ruslara olan 20 milyar dolarlık geçen seçim öncesi alınan doğalgazın borcu ödendi mi? Nedense konu ile ilgili hiçbir açıklama yapılmıyor.

Amerikan Başkanı Biden, “hiç gelme” der... Rusya Başkanı Putin, “gelmem” der... Kötü dış politika Türkiye için galiba kader...

Ne inek ne koyun

İstatistik Kurumu’nun resmi rakamlarıyla... 

2020 yılında 23 milyon 503 bin ton olan çiğ süt üretimi, 2021’de 23 milyon 200 bin tona...

2022’de 21 milyon 563 bin tona... 2023’te 21 milyon 481 bin tona inerek son 5 yılın en düşük miktarına geriledi.

★★★

Nüfus artıyor, etraf sığınmacı kaynıyor. Nasıl olacak da üretim devamlı düşerken ihtiyacımız karşılanacak? Belli ki fiyatlar durmayacak. Artacak!

Daha da fenası kırmızı et üretimi yüzde 8.8 arttı. Nasıl? Süt hayvanları kesime gönderildi. Yine de yetmedi. İthalat hız kesmedi.

Kötü tarım politikası Türkiye için kader, vatandaşlar için keder...

Ne zam ne gam

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü’nün raporunda; 2024 yıl sonu Türkiye enflasyon tahmini yüzde 55.5 olurken, 2025 enflasyon tahmini ise yüzde 28.9 olarak yer aldı.

Merkez Bankası’nın halihazırda 2024 hedefi yüzde 36... Değiştirmeye zahmet etmiyorlar. Nitekim İstatistik Kurumu’nun saray ne isterse onu açıklayacağını biliyorlar.

★★★

Saray da mutlu son istiyor. Enflasyon sokakta değil, kağıt üzerinde belirleniyor. Dolayısıyla emir ne gelirse enflasyon o çıkıyor.

İktidar, temmuz maaş zamlarını düşük tutabilmek için hedef enflasyonda kağıt kalem oyunlarına sarıldı bile... Ne kadar az çıkarsa o kadar az zam yapacak haliyle...

Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü sıkılaşan finansal koşullar ve enflasyonun satın alma gücü üzerindeki olumsuz etkisiyle tüketimin azalacağını söylüyor.

Kibar adamlar tabii... Fakirleşen halk diyemiyorlar. Kötü ekonomi politikalarının bu ülke için yaşam tarzından öte bir kader olduğunu söyleyemiyorlar.

Ne eğitim ne öğretim

Gelecekten umudu olan varsa güzel bir gelecek mümkün değil, mevcut iktidar iş başında oldukça... Politikalarının ana fikri gençlerin beynini yıkamak olunca ne bekliyorsun yarınlarda?

Bakanlığın kendi resmi rakamlarına göre halen Türkiye’de 322 fen lisesine karşılık 4.413 imam hatip lisesi bulunuyor. Umarım bu tablo size bir fikir veriyor.

★★★

Müfredat değişikliğiyle imam hatipler dışında fen liseleri de dahil tüm okullarda 5’inci sınıftan itibaren Kuran öğrenimi zorunlu kılınıyor.

Buna ilave olarak Temel Dini Bilgiler, Din ve Ahlak gibi ek zorunlu dersler müfredatta yer alıyor.

Özgür bireyler yerine dini temellere dayalı bir toplum inşasını odağına alan siyasi bir proje yürütülüyor.

★★★

Edebiyattan matematiğe kadar toplam 27 ders programını kapsayan müfredat değişikliğindeki 7 zorunlu ders; din, ahlak, maneviyat, Kuranı Kerim eğitimi, Peygamberin hayatı, değerler eğitimi gibi alanları kapsıyor.

Bilim adamını ne yapacaksın? Onlar sorgulamayan, itaat eden nesil istiyor.

★★★

Dindar-kindar nesiller amacını çok önce ilan eden iktidarın okul öncesi de dahil din ağırlıklı bir müfredatı zorunlu ders programı olarak dayatılıyor.

Laiklik, din ve inanç özgürlüğü ilkelerine aykırılığın ötesinde okul öncesinden itibaren çocuk ve gençlerin akıl ve ruh dünyasını baskılama amaçları gün gibi ortada...

★★★

“Manevi danışman” adı altında okullara imam ve vaiz görevlendirilmesinin önünü açan “Çevreme Duyarlıyım Değerlerime Sahip Çıkıyorum” projesinde amaç belli...

Yemişim ekonomiyi... Asıl çizilmek istenen Türkiye’nin yeni kaderi...