Eskişehir Dede Korkut Parkı’nda yoga yapan gruba güvenlik görevlileri müdahale etti. Müdahalenin nedeni ise bazı vatandaşların CİMER’e yaptıkları şikayet olarak gösterildi.

CİMER'E ŞİKAYET EDİLDİLER

Eskişehir Odunpazarı ilçesi Vişnelik Mahallesi'ndeki Dede Korkut Parkı’nda yoga yapan kadınlar, kimliği belirsiz kişiler tarafından CİMER’e şikayet edildi. Sabah saatlerinde yine yoga yapan kadınların yanına gelen parkın güvenlik görevlileri, CİMER'e parkta yoga yapmaları konusunda şikayet olduğunu belirterek, vatandaşların yoga yapmasını engelledi.

Yoga yapmak için bir araya gelen grup güvenlik görevlilerinin müdahalesi ile karşılaştı. Güvenlik görevlilerini ikna etmek için konuşan grup üyelerine yanıt ise 'Sizi CİMER’e şikayet etmişler' oldu."SİZ ŞAKA MISINIZ?"

Dede Korkut Parkı'nda yoga yapılmasının engellenmesine tepki gösteren Eskişehir Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepkisini şöyle ifade etti:

"Eskişehir Valiliğinin sorumluluğundaki Dede Korkut Parkı'nda yoga yapanlar Cimer’e şikayet edilmiş. Güvenlik görevlisi yoga yapanları engellemiş. Bu da mı yasak oldu? Gerekçeniz ne? Siz şaka mısınız? Değerli arkadaşlar, tüm parklarımız sizindir. Özgürce yoga yapabilirsiniz. İstediğiniz parkımızı kullanabilirsiniz. Kimseden çekinmeyin. Bir ihtiyacınız olursa söyleyin. Spor İşleri Müdürlüğümüz temin eder. Sizleri ziyarete geleceğim. Çok sevgiler, selamlar."

"PARKLARDA SPOR ETKİNLİKLERİMİZ BAŞLIYOR"

Yoga yapan kadınların engellenmesine bir tepki de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'den geldi. Büyükerşen de sosyal medyadan yaptığı paylaşımında, "Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Kentpark ve Büyük Parkımızı her zaman kullanabilirsiniz gençler. Ayrıca 6 Haziran itibariyle parklarda spor etkinliklerimiz de başlıyor. Onlara da katılabilirsiniz" ifadelerine yer verdi.

PARKI YAPTIRAN VAKIFTAN AÇIKLAMA 

Parkı yaptıran Türk Dünyası Vakfı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, toplu etkinliklerin önceden izne tabi olduğu ifade edilerek şöyle denildi:

"Ziyaretçilerimizden gelen şikayetler ve fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda, park içerisindeki toplu etkinliklerde önceden izin alınması gerekmektedir. Halihazırda Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, parkımızda planlı sportif faaliyetler yürütmektedir.

Diğer kurum ve kuruluşların parkımızda sportif faaliyet talepleri de değerlendirilmektedir. Bu sebeple mevcut uygulamanın halkımızın parkımızdan daha fazla ve eşit bir şekilde istifade etmesi amacı ile düzenlenmiş olduğunu izinsiz etkinlikle ilgili olarak izinsiz ve gizli çekim ile yapılan bu haberin gerçekleri yansıtmadığını bu haliyle hukuki süreçlere zemin hazırladığını kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Bu arada Eskişehir Valiliği sosyal medya hesabından da Türk Dünyası Vakfı'nın konuyla ilgili açıklaması paylaşıldı.

“KÜLTÜR SANAT VE ÖZGÜRLÜKLER ŞEHRİNDEN YASAKLAR ŞEHRİNE DOĞRU”

Kadınların parkta yoga yapmasının engellenmesine İYİ Parti Eskişehir İl Başkanlığı da tepki gösterdi. 900 bine yakın nüfusu ile Türkiye’nin en çağdaş kentlerinden birisinin Eskişehir olduğunun bilindiğini ifade eden İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Eren Ekmen şu açıklamayı yaptı:

* Ancak son zamanlarda yaşanan festival yasağı bu imaja zarar vermişken, bugün de Dede Korkut Parkı’nda meydana gelen olayın ülke basınında ‘Eskişehir’de yoga yasağı’ tarzında lanse edilmesi biz Eskişehirlileri derinden üzmüştür. Türkiye’nin Venedik’i, öğrenci kenti Eskişehir gibi cümleler ile anılmak varken, yasaklar şehri olarak anılmaya başladık.

* Korkarız ki üniversite tercihi sırasında Eskişehir’i seçmek isteyen öğrenciler bu tarz imajlar nedeniyle tercihlerini başka illerden yana kullanacaklar. Aldığımız bilgilere göre şehrimizde konser vermesi için teklif götürülen sanatçılar ‘garanti ücret olmadan konser vermeye gelmeyiz’ diyorlarmış. Ne oldu da kısa bir süre içerisinde iş bu noktaya geldi.

* Yineliyoruz. Eskişehir yasaklar kenti değil, çağdaş ve modern bir hayatın devam ettiği bir şehirdir. Şehrimizde yaşayan insanlar hayatlarına özgürce devam etmektedir. Bir grup insanın bir parkta yoga yapmasının kime ne zararı vardır? Sizleri rahatsız eden nedir?

* Biz İYİ Parti Eskişehir İl Teşkilatı olarak söz veriyoruz. Önümüzdeki seçimlerden sonra iktidara geldiğimizde insanlarımız özgür ve çağdaş  kimsenin kimseye müdahil olmadığı bir şekilde hayatlarına devam edecekler.