Şırnak Valisi iken yaklaşık 1,5 yıl önce Mersin’e atanarak çalışmalara başlayan Vali Ali Hamza Pehlivan, soy ismine yakışır bir babacanlıkla hareket ederek; geldiği günden beri kent halkını kucaklamış, her sorunun üstüne üstüne giderek çözüm buluncaya kadar gayret göstermiştir. Özellikle şeffaf bir yönetim anlayışı sergileyen Vali Pehlivan, kısa zamanda Mersin halkının sevgisini kazanırken, kent yaşayanlarının, “Mersin’in yakında bir dünya kenti olacağından hiç kuşkumuz yok” diye düşünmesine sebep oluyor.

Ne mutlu Vali Pehlivan’a…

Birkaç gün önce yine basının huzuruna çıkan Vali Ali Hamza Pehlivan, Çukurova Havalimanı’nın bundan böyle bölgesel değil uluslararası olarak anılacağını ifade etti. Bu müjde salonda bulunanları da, bu haberi duyanları da inanılmaz mutlu etti.

Çünkü Mersinliler uzun zamandan beri bir havalimanına sahip olmanın keyfini yaşıyor. Hele bu havalimanının uluslararası boyutlarda olması, verilecek hizmetin üst düzeye çıkarılması elbette bu kentte yaşayanları ve bu havalimanını kullanacak olanları mutlu edecektir.

Vali Pehlivan’ın anlattığına göre, Çukurova Uluslararası Havalimanı’nın resmi açılışı önümüzdeki günlerde yapılacak. Açılışla ilgili hazırlıklar tam gaz devam ediyor. Cumhurbaşkanı tarafından açılacağı belirtilen havalimanının alt ve üst yapı çalışmalarında tamamen sona gelindi. Hizmet vermesi için sadece kurdelenin kesilip, açılması kaldı.

Vali Pehlivan’ın hizmet aşkı ile tutuşan bir bürokrat olduğunu bilmeyen yok. Mersin’e gelir gelmez uzun zamandan beri hareket kaydetmeyen Akdeniz Yolu projesine hız verilmesini sağladı. Proje gereği yolun bazı bölümleri hizmete açıldı. Olgunlaşma Enstitüsü’nün çalışmalarına sürekli destek veriyor. Cumhuriyetin 100. Yılında Olgunlaşma Enstitüsü’nün defilesi hala konuşuluyor. Mersin Limanı’nın genişletme çalışmalarının aksamadan sürmesi için gayret gösteriyor.

Sanayicileri de unutmayan ve onların her müşkülünü çözmek için çaba harcayan Vali Ali Hamza Pehlivan, Mersin’de kaldığı süre içinde yaptıkları ile gerçekten Mersin’i bir dünya kenti yapma yolunda önemli bir mesafe kaydedecek.

Şeffaf yönetim taraftarı olan Vali Pehlivan’ın daire müdürleri ile her gün toplantı yapıp, kentte neler olup bittiğini kamuoyuna aktarmak için basınla paylaşması da ayrı bir güzellik. Böylece Mersin’e gizli bir şey kalmıyor. Vatandaş, yaşadığı kentte ne olup bitiyor öğreniyor. Bunun ne kadar önemli olduğunu, her türlü bilgiye ulaşmakta çok zorluk çeken kentler bilir.

Türkiye’yi sarsan Kahramanmaraş-Hatay depreminde koordinatör vali olarak Kırıkhan’da bir süre başarı ile görev yapan ve bu süre içinde depremle alakalı her konuya anında çözüm bulan, depremzedelerin yaşadığı her sıkıntının anında ortadan kaldırılması için olağanüstü gayret gösteren Pehlivan Vali, depremzedeler tarafından da unutulmadı. O bölgedeki herkes, Pehlivan valinin yaptıklarını anlata anlata bitiremiyor.

Sonuçta bir vali görev yaptığı kentte devletin temsilcisidir. Devlet babadır yanı. Pehlivan Vali de, devletin babacan yüzünü halkına gösteren ender valilerimizden biridir.

Dileriz, Mersin halkının yaşadığı mutluluğu çevre illerdeki vatandaşlarımız da yaşar.