İşler kötü gidince sanki sorunlar mucize ile kendi çözülecekmiş gibi tek bir adres gösteriliyor; Reform yapmalı...

Hele işler daha çok sarpa sarmışsa, “Yapısal reform yapılmalı” kelimeleri daha oturaklı bir imaj uyandırıyor.

★★★

Ekonomik krizin çözümü için üç yıllık bir dezenflasyon, tasarruf ve kamu harcamalarında verimlilik planı ilan eden iktidar, kamu yönetimi, hukuk ve devletin kurumsal dönüşümü için “Reform Planı” hazırlamaya başladı.

AKP Genel Başkan Vekili Efkan Ala’nın ana hatlarını dile getirdiği söz konusu reformlar, Avrupa müktesebatı ile uyumlu ve farklı alanları kapsayacak reform paketlerinden oluşacak.

★★★

Ülkeyi yönetenlerin “reform” kelimesinin anlamını dahi bilmemeleri ne kadar acı değil mi? Lakin 22 yıldır ülkeyi yöneten bir partiden reform beklemek kadar saçma değil tabii ki...

Bu kaçıncı reform paketi? Ne oldu eskilerinin akıbeti?

Reform deyince köklü değişiklik falan bekliyor ya insan... Bırakın kökü, hiçbirinde yaprak bile kıpırdamadı... Paketleri koyacak yer kalmadı. Paket açmakla bu işler olsaydı ülke bu durumda olmazdı.

★★★

En son reform diye “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” adında Afganistan’ın dini rejimi ile yarışacak bir sistemi hayata geçirdiler.

Kimseden ne görüş aldılar ne önerileri dinlediler ne de itirazlara kulak verdiler. Belli ki ülkenin geleceğine incir ağacı dikmeye ant içmişler...

★★★

Sahi temel hak ve özgürlükler, düşünce ve ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, yargı bağımsızlığı, hukuk devleti gibi konularda Avrupa Parlamentosu’nun hazırladığı rapora “çöp” diyen kimdi?

Ne oldu da fikir değiştirdi? Harcanacak para mı bitti?

★★★

Yapamazlar! Neden? Mevcut düzen bugünün kuralları üzerine kurulmuş. Reform demek düzeni yıkıp yenisini inşa etmektir ki AKP içerisinden dahi tepki çekeceği aşikârdır.

Reform yapmak için ya mevcut düzenden nemalananların ekmeğini keseceksin... Partinin ana felsefesi ile ters düşeceksin. Kolay mı zannettin?

★★★

En fazla civcivleri bile doyurmayacak, tasarruf önlemi diye millete yutturmaya çalıştıkları paket kadar olur. Yahu bildiği tek şey yasaklamak! Allah aşkına ne reformu yapacak?

Düşünsenize son imzayı helikopterle İstanbul’a bakıp ekonominin iyi olduğunu açıklamaya çalışan kişi atacak. Bu durumda ortaya çıkan reform ne olacak? Ya embesil ya sakat!

Kaptan yer kalmadı... Kapat artık kapıları!

Türkiye’yi nasıl parçalarsın? Askeri yönden imkansıza yakın! O zaman ne yapacaksın? Ülke demografisini değiştirip beklemeye koyulacaksın.

Ülke değil topyekun darülaceze... Tek millet, tek vatan, tek bayrak derken... Ruandalılar da eklendi listeye... Suriyeli, Afgan, Pakistanlı, Bangladeşli, Iraklı, Kazak, Özbek, komple Afrika kıtası saymakla bitmez gelenlerin ırkı...

Dingo’nun ahırı mı burası? Sahi kaç kişi oldular? Söyleyemiyorlar, sayıyı saklıyorlar! Yine de en az 13-15 milyon kişi varlar.

★★★

Madem bir işe giriştik, para da kazanırsak fena olmaz bu durumdan diye düşündüler herhalde... Ver parayı çal istediğin düdüğü bu ülkede...

Gayrimenkul alan yabancılara 1 milyon dolara vatandaşlık ve pasaport satışı başlatıldıktan sonra 2018’de “kampanya” yapıldı ve tutar 250 bin dolara kadar indi. Akşam pazarı...

Vatandaşın konutlara ulaşamaması üzerine şikayetler arttı. Seçim de vardı. Geçen yıl 400 bin dolara çıkartıldı.

Bu durum sığınmacı Suriyeliler veya kaçak Afganlar için yapılmadı. Dünyada aranan ne kadar kaçak göçek varsa hedef onlar ve paralarıydı...

Nitekim Interpol’ün kırmızı bültenle aradığı küresel uyuşturucu-bahis-kumar-insan kaçakçılığı baronları, fuhuş ve kadın kaçakçılığı organizasyonları, Rus, Çeçen, Sırp, Arnavut, Meksika, Kolombiya gibi mafya liderleri bu sayede T.C. pasaportu alıp Türkiye’yi mesken tuttu.

★★★

Sokakta yürüyorsunuz, bir bakmışsınız, yanınızda Kolombiyalı bir uyuşturucu baronu köpeğini gezdiriyor, arkanızda ise Meksikalı mafya lideri çocuğunu okula bırakıyor.

Parkta otururken Çeçen savaşçılar futbol oynuyor, sahilde ise Sırp mafya babaları mangal yapıyor. İş o hale geldi. IŞİD’in kafa kesen liderleri bildiğin iş adamı oldu.

Hiç boşuna ekonomi kötü falan diye söylenmeyin... Yemişim parayı, pulu... Memlekete daha büyük fenalık nasıl yapılır bana onu anlatmayı deneyin.