Dün bira fiyatlarına gelen büyük zamdan sonra bugün de sigaralara zam geldi.

Sozcu.com.tr'ye bilgi veren Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, bugün itibarıyla sigara çeşitlerine 3,5 TL ila 4,5 TL arasında zam geldiğini duyurdu.

Aybaş, bu zammın bir sigara grubunun çeşitlerine geldiğini, ancak bugün öğleden sonra diğer sigara çeşitlerinin de yeni fiyat liste fiyatıyla satılacağını aktardı.

EN UCUZU 30 TL'YE YÜKSELDİ


Aybaş'ın verdiği bilgiye göre, yapılan zamla birlikte 30 TL olan bir sigara çeşidi 34-34,5 TL'ye çıkarak yüzde 13 ila yüzde 14,9 oranında zamlanmış oldu.

En ucuz sigara da 30 TL'yi yükselmiş oldu.

2 TL ZAM BEKLENİRKEN 4,5 TL GELDİ


Sigara fiyatlarının 2 TL artması beklenirken 3,5-4,5 TL aralığında bir fiyat geçişi olmuş oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) önceki gün enflasyon oranlarını açıklamasıyla sigara ve alkollü içeceklere uygulanacak otomatik ÖTV zammı belli olmuştu.

Yasa gereği sigara üzerindeki maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarına her 6 ayda bir yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) oranında zam yapılıyor.

TÜİK'in açıkladığı verilere göre, Yİ-ÜFE'deki altı aylık artış artış yüzde 22,29 olurken bu artışın içki ve sigara fiyatlarını etkilemesi bekleniyordu.

VERGİ YÜKÜ YÜZDE 80'İN ÜZERİNDE


ÖTV artışı sonrası sigarada vergi yüküne ilişkin hesaplamalarda bulunan Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl'e göre bir paket sigaradan 16 ila 18 dal vergiye gidiyor.

Bingöl, blog sitesinde yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı;

"Sigara üzerinden hesaplanan nispi ve asgari maktu rakamlarından büyük olanı dikkate alınmak durumunda. Örneğin sigaranın satış fiyatı 30 TL olduğu durumda asgari maktu ÖTV tutarı, nispi ÖTV tutarından yüksek olduğu için o tutarlar esas alınarak ÖTV hesaplanıyor. buna bir de maktu vergi ekleniyor. Sonra bir de KDV, böylece bir paket sigaranın 16 ila 18 dalı vergi oluyor"


'MAKTU VERGİ OTOMATİK ARTIYOR'


Bingöl ayrıca yazısında şu değerlendirmelerde de bulundu;

"Tütün ürünleri üzerinden alınan maktu vergi ÖTV Kanununun 12. maddesinin 3. fıkrası uyarınca altı ayda bir otomatik olarak artıyor. Bu artışın olmaması için Cumhurbaşkanı'nın artış olmayacağı yönünde bir karar alması gerekiyor. Böyle bir karar alınmadığı için otomatik artış gerçekleşti.

Temmuz-Aralık 2022 döneminde meydana gelen ÜFE artışı nedeniyle 3 Ocak 2023 tarihinde sigara ve diğer tütün ürünlerinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından ilan edilen üretici fiyat endeksinde son altı ayda meydana gelen değişim oranında (yüzde 22,29) artış meydana geldi ve Gelir İdaresi Başkanlığı bu artışa göre yeni listeyi 03.01.2023 tarihinde sitesinde yayımladı"

[old_news_related_template title="Biraya büyük zam" desc="Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, dün belli olan ÖTV zammına şirketlerin yaptığı zam da eklenince bira çeşitlerinin bugün itibarıyla yüzde 35 zamlandığını söyledi. SÖZCÜ'ye konuşan Aybaş, ithal bira çeşitlerinde bu oranın yüzde 50'yi bulduğunu açıkladı." image="https://i.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2023/01/04/adsiz.jpeg?w=310&h=175&mode=crop" link="https://www.sozcu.com.tr/2023/ekonomi/biraya-buyuk-zam-7545070/"]

[old_news_related_template title="Sigaraya 2 lira zam göründü" desc="Sigara üzerindeki maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranlarına yıl başında en az yüzde 26 otomatik zam bekleniyor. Cumhurbaşkanı onaylarsa paket başına 2 lira zam kaçınılmaz olacak. Zammın gelmesi durumunda halen 29.5 liraya satılan en ucuz sigara 31.5 liraya çıkacak. 2 liralık zammın 1.88 lirası vergiye, 12 kuruşu şirketlere gidecek." image="https://i.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/12/29/9-sigara-2.jpeg?w=310&h=175&mode=crop" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonomi/sigaraya-2-lira-zam-gorundu-7538936/"]