Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Danıştay 8. Dairesi’nin Öğrenci Andı’nı kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğini iptal eden kararını bozdu. Bu kararın ardından artık okullarda Öğrenci Andı okunmayacak. Karara sert tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, "Danıştay skandal bir karara imza atmış, milli gerçeklerle çatışmıştır" dedi. Bahçeli'nin konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama şöyle:

- “Türk’üm, Doğruyum” haykırışıyla başlayan Öğrenci Andımız; 10 Mayıs 1933 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuş; 1972, 1997 ve 2012 yıllarında da değişikliğe uğramıştır. And, adı üstünde yemindir, milli ruhun körpe dimağlara aşılanması, milli değerlerin aktarılmasıdır.

- Hatırlanacağı üzere, Öğrenci Andımızın kaldırılmasına dönük yönetmelik düzenlemesine karşı Türk Eğitim Sendikası’nın Danıştay’a açmış olduğu yürütmenin durdurulması ve iptal davası 24 Nisan 2018 tarihinde Danıştay 8.Dairesi tarafından karara bağlanmıştır. Bu kapsamda Danıştay 8.Dairesi, 8 Ekim 2013 tarihli ve 28789 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 1. maddesinin iptalini temyiz yolu açık olmak suretiyle kararlaştırmıştır.

KAYGIYA YOL AÇMIŞTIR

- Bunun üzerine söz konusu iptal kararının temyiz edilmesi amacıyla Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na karşı dava açılmıştır. Türkiye’nin çok hassas bir döneminde, geçtiğimiz Cuma günü Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu sorumsuzca, şuursuzca, haktan ve hukuktan mahrum bir şekilde, adeta yangına körükle gider gibi, 8. Daire’nin kararını bozduğu medyaya yansımıştır.

- Konunun bir başka tuhaf ve tartışmalı yönü ise, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından Şubat ayında bu kararın alındığı, ne var ki halen imzalanmadığı anlaşılmıştır. Türkiye’nin milli birlik ve diriliş ruhunun zirveye tırmandığı bugünlerde, medyaya sızdırılan, üstelik henüz imzalanmamış olan Öğrenci Andı aleyhine alınan karar milletimizde büyük bir huzursuzluğa ve kaygıya yol açmıştır.

SKANDAL BİR KARAR

- Yaklaşık iki yıldır bekletilen bu davanın, bir anda karara bağlanarak servis edilmesi maksatlıdır, marazidir, melun bir hevesin ve hedefin işaretidir. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun Türk’üm demekten rahatsızlığı hüsran verici bir çarpıklıktır. Nitekim Danıştay skandal bir karara imza atmış, milli gerçeklerle çatışmıştır.

- Ülkemizi yeni bir karmaşanın içine çekmeye, anlaşmazlıkları körüklemeye, kutuplaşmayı tahrik etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Milliyetçi Hareket Partisi Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun henüz açıklanmamış, fakat bir vasıtayla sızdırılmış kararına şiddetle karşıdır.

PİMİ ÇEKİLMİŞ BİR BOMBADIR

- Kaldı ki Öğrenci Andımızın okullarda okutulmasına engel çıkarmak, hukuken set çekmek haysiyetli ve demokratik bir tavır olamayacaktır. HDP’li bölücülerin fezlekelerinin TBMM’ye gönderilip milli dayanışma şuurunun çelikleştiği bugünlerde Öğrenci Andı kararı pimi çekilmiş bir bombadır. Danıştay bu yanlıştan dönmeli, Türk milletinin tarihi hasletleriyle, çiğnetilmeyecek emanetleriyle oynamaya teşebbüsten vazgeçmelidir.

[old_news_related_template title="Andımız okunmayacak, madalyada Ata’mız olmayacak" desc="Danıştay 8. Dairesi, 2018’de “Andımız kaldırılamaz” dedi. MEB itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, 8. Daire’nin kararını iptal etti. Andımız artık okullarda okunmayacak. Danıştay devlet madalyalarındaki Atatürk kabartmasını da yine çıkarma kararı aldı" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/13/iecrop/okul2_16_9_1588149418_16_9_1615614029.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/andimiz-okunmayacak-madalyada-atamiz-olmayacak-6311085/"]

[old_news_related_template title="Andımız kararı için yedi üyenin değişmesi beklendi" desc="Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Andımız’ın kaldırılması için yaptığı itirazı gündemine alan Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu, görüşmeyi erteledi. Kurul üyelerinden 7’si değişti, dava ele alındı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/14/iecrop/hakim_16_9_1615764847.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/andimiz-karari-icin-yedi-uyenin-degismesi-beklendi-6314432/"]

[old_news_related_template title="Andımızın kaldırılmasına Yılmaz Özdil'den sert tepki" desc="Türkiye'nin en çok okunan yazarı Yılmaz Özdil, Bizim TV'de Lale Özan Arslan'ın konuğu oldu. 'Andımızı yasaklayanlar, kaldıranlar, Türküm diyemeyenler. Andımızın okunmasını istemeyen adam, Türk milletini bu topraklarda istemeyen adamdır' diyen Özdil, 'SÖZCÜ gazetesi, doğru bildiği yolda Mustafa Kemal Atatürk devrimlerinde Burak Akbay’ın liderliğinde yoluna devam ediyor. Bu anlamda çok şanslıyım. Biz elimizden geleni yapıyoruz ve biat etmiyoruz, etmeyeceğiz' ifadelerini kullandı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/13/iecrop/yilmaz-ozdil-sozcu-1_16_9_1615660545.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/andimizin-kaldirilmasina-yilmaz-ozdilden-sert-tepki-6312392/"]

[old_news_related_template title="“Andımız, papağan gibi tekrarlanıyordu, çağ dışıydı ve faşizmin uygulamasıydı!”" desc="" image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/03/14/iecrop/deniz-zeyrek-klise_16_9_1615761996.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarlar/deniz-zeyrek/andimiz-papagan-gibi-tekrarlaniyordu-cag-disiydi-ve-fasizmin-uygulamasiydi-6314387/"]