Zam yağmuru Türkiye'yi kasıp kavururken, TBMM tatile girdi. Muhalefet partileri, art arda Meclis'in acil toplanması için çağrıda bulundu.

KURTULMUŞ'TAN AÇIKLAMA

Yapılan açıklamaların ardından Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, TBMM Genel Kurulu’nu, 25 Temmuz 2023 Salı günü saat 15.00'te toplantıya çağırdı.

Kurtulmuş, CHP'nin, yeterli sayıda milletvekilinin imzası ile yaptığı olağanüstü toplantı çağrısı üzerine, TBMM Genel Kurulu’nun, Anayasa’nın 93'üncü ve Meclis İçtüzüğü’nün 7’nci maddeleri gereğince, 25 Temmuz 2023 Salı günü saat 15.00'te toplanması için çağrıda bulundu.

ZAMLAR İSYAN ETTİRMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan akaryakıta ÖTV artışını içeren karar ülke genelinde infial uyandırmıştı.

15 Temmuz gecesi alınan kararla benzinin litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL'ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV ise 7,05 TL'ye yükselmişti.

ÖTV artışından sonra motorinin litresi 33 lirayı geçmiş, benzin de 35 liraya dayanmıştı.

MUHALEFETTEN ÇAĞRI

İsyan ettiren zamların ardından CHP, Saadet Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti (DP), TBMM’yi son günlerde yapılan zamlar nedeniyle olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Çağrıda, “Yürütmenin çözüm bulamadığı aksine büyüttüğü ekonomik sorunların çözülebilmesi ve büyük bir ekonomik buhranla karşı karşıya olan vatandaşların rahat bir nefes alabilmesi için Parlamentonun üstüne düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir” denilmişti.