Toplumun en küçük yapılanması olan ailede geçim koşulları, aile reisinin kazancına göre uyarlanır. Aile babası bu koşulları uygularken, tüm aile bireyleri buna uymak zorundadır. Bu kural bozulduğunda aile birliği sıkıntıya düşer ve sonuçta yoksulluk kaçınılmazdır.

Bu konuda çok özlü bir sözümüz de vardır. “Ayağını yorganına göre uzat.” Şu anda toplumun aile reisi 2002 den beri kim AKP. AKP’nin, 22 yıllık süreçte aile reisi olarak ülkeyi getirdiği durum ortada.

Özellikle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile geçilen tek adam yönetiminden sonra koşullar içinden çıkılmaz durumlara geldi. Ülkede, hukuk, adalet, özgürlük, eğitim, sağlık, eşitlik kavramlarının hepsi unutuldu. Halkın yarıdan fazlası, geçim sıkıntısı derdine düştü. Aşırı enflasyon nedeniyle devamlı yükselen gıda maddelerine ulaşmak artık çok zor.

Acı olan da, halkın içine düştüğü durumların sorumlusu ülkeyi yönetenler, onlarda halka biraz sabır, enflasyon düştü düşecek sözleri ile geçiştirmeye çalışıyorlar. Sayın Şimşek kamuda tasarruf derken, yoksulluk içinde bulunan halka da çağrıda bulunuyor.

Halkın bırakın tasarruf etmesini ,karnını nasıl doyuracağının çaresizliği içinde. Sayın Şimşek, kamuda tasarruf tedbirleri derken, halkın gerçek beklentisi saray için önerilerinizin neler olacağı? Ama siz, Sarayın şatafatlı yaşamı için de yapılması gereken tasarruf tedbirleri konusunu hiç dile getirmiyorsunuz.

Sayın Şimşek tasarrufu sadece halktan bekliyor, zira gücünüz halka yetiyor. Başınızı kaldırıp Saraya doğru yani yukarılara ve kamudaki 3-5 yerden ballı maaş alanlara sesinizi yükseltseniz…

Sayın Şimşek, Zonguldak Milletvekili Sayın Deniz Yavuzyılmaz TBMM’de kürsüden bakın neler neler açıklıyor? Bu açıklanan ballı ücretler, tasarruf tedbirlerinden muaf mı? Bunlar için ne gibi önerileriniz olacak? AKP’li bürokratlar, maaş, ücret, prim, huzur hakkı ve kar payı adı altında devasa miktarda paralar alıyorlar diyor ve, Süpermenleri sayalım diyor…

-Nadir Alpaslan, Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı, maaş, Kuveyt Katılım Bankası yönetim kurulu üyeliği. 64.454 TL Kuveyt Katılım Bankası kar payı 84.556 TL (toplamda aylık maaşla birlikte 176.000 TL

-Alparslan Bayraktar, Maaş, Kardemir ve Kardökmek’in Yönetim kurulu Başkanı, Enerji Bakan yardımcısı, Türkiye Petrolleri Yönetim Kurulu üyesi, EPİAŞ’ın yönetim kurulu üyesi.

-Zehra Zümrüt Selçuk, Maaş+ Kardemir Yönetim Kurulu üyesi 39.423 TL. huzur hakkı. Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İdari işler Başkanı maaşı 22.906 TL, Borsa Yönetim Kurulu üyesi 24.000 TL, (Makam aracı, seyahat masrafları, harcırah, gelir vergisi çıkarsa Borsa ödüyor, tüm sağlık masrafları Borsa tarafından ödeniyor), YÖK Üyesi. 37.796 TL.

-Hüseyin Aydın, Son zamanlara kadar Ziraat Bankası Genel Müdürü idi, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı, Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Varlık Fonu Yönetim kurulu üyesi, Türkcell yönetim kurulu üyesi  (Yıllık 100.000 Avro huzur hakkı alıyor)

-Bülent Aksu, Türkcell Yönetim Kurulu Başkanı   (yıllık 250.000 Avro huzur hakkı) yakın zamana kadar Hazine ve Maliye Bakan yardımcısı, Eximbank Genel Müdürü (yakın zamana kadar) Sayın Türkyılmaz ne diyor? Turkcell, Eximbank’tan kredi başvurusu yaparsa, ikisinin kararını da Sayın Bülent Aksu verecek… Değerli Okurlar; Sayın Yavuzyılmaz’ın bu açıklamalarının, toplumun büyük kesimlerinde duyulduğu kanısında değilim. Ülkenin çok büyük kamu kurumları Sayıştay denetimi dışında bırakıldığı için oralarda neler oluyor bilemiyoruz. Bu tür açıklamalar bir yurttaş olarak hepimizin içimizi kanatıyor.

SON SÖZ: Acı hissediyorsan canlısın. başkalarının acısını hissediyorsan insansın. TOLSTOY