Farkında mısınız? Seçim diye diye 2 yıl kaybettik. Bu süreçte Türkiye’de enflasyon patladı, faizler arttı, Kur Korumalı Mevduat ucubesi yaratıldı, servet transferi yapıldı, ödemeler durdu, insanlar fakirleşti, borçluluk patladı...

Borcun bir de faizi var. Ödenen faiz gider yazılıyor. Toplanan vergiler bu sefer Hazine’nin borçlanma faizine gidiyor!

2024 yılında iç borç faiz ödemesi 690 milyar TL ile anapara ödemesinin 32 milyar TL üstünde olacak. Dış borç faiz ödemesi ise 6.7 milyar dolar öngörülüyor. Yine giren çıkan size, bize oluyor.

★★★

Finansal piyasalarda nispeten olumlu bir hava var. Halbuki bu durum kelebeğin ömrü kadar... Ciddi ciddi dövizi serbest bırakmayıp, fiyatını kendileri belirlemeye çalışınca işlerin düzeleceğine mi inanıyorlar?

Ekonominin temel dinamikleri finansal piyasalardan farklıdır... Sahi arkasındaki halk desteğinin kaybolduğunu gören kadrolar bu saatten sonra ekonomide reform adına nasıl adım atacaklar?

★★★

Belki birkaç gelir artırıcı önlem, belki harcamaların biraz kısılması... Birkaç işe yaramaz paket daha açılması cabası... Sancıyı azaltır lakin hastalık çoktan yayıldı.

Amaç enflasyonu düşürmek ve ekonomiyi bu sayede düzeltmek... Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Madem öyle Tanzanya ekonomisi istikrarlı olarak yıllardır yüzde 3 civarında tuttuğu enflasyonu ile dünyanın kıskanılan ülkesi olmalıydı.

★★★

Seçimlerin bitmesiyle ekonomide bir şeyler değiştiğine inanıyorsanız işte burada yanıldınız! Yıllardır yapılan hataları bir belediye seçiminin temizleyeceğine mi inandınız? Mentaliteye tekrar bir bakınız...

Zira Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlattığı yeni müfredatı gördüyseniz, Türkiye’nin geleceği için umudunuzun olması hayli zorlama değil mi?

★★★

Şimdi gelelim kendini kötü hisseden vatandaşa... Güzel kardeşim haklısın! Bu ülkede enayi yerine konulmak olağan hale geldi. Sonuçta kullanılan para senden benden toplanan vergi...

Hırsızı, arsızı, üç-beş danışmanlık maaşı alanları beslemek zordur. Göz boyamak için yapılan çılgın projelerin çılgın faturaları olur.

★★★

Holdinglerin, şirketlerin vergi affı da aslında senindi. Yap-işlet-devret projelerinde verilen garantiler de senin cebindi... Peki, kamu bankalarından verilen ballı krediler kimindi? Bildin, senindi!

Soruyorsun ya nereye harcandı bu kadar para? Adamlar yol yaptı ya... Yollar kol olmuş, ekonomi yan yatmış dertleri beton, zift, asfalt, kanal...

Dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyoruz. Hiçbir ülkenin yönetimi tek bir kişiye bırakılmamalı... Çok acı bir tecrübe oluyor sonrası...