Toplum enflasyon sarmalında çırpınıyor.

Milyonlarca insan hayatlarından bezmiş durumda...

Ekonominin bu kahredici gidişi daha ne kadar sürecek, belli değil!

Siyasiler “Enflasyonu kontrol altına aldık”, “Türkiye yüzde 5.9 büyüdü” gibi umut verici lâflar ediyorlar ama vatandaşa yansıyan olumlu, rahatlatıcı bir gelişme yok!

Hep aynı terane: “Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz!”

İnsanlar pestil gibi olmuş, daha ne kadar ezdireceksiniz ki?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek büyük çaba gösteriyor ama... Neden düzelmiyor işler?

Hukuk, adalet olmadan ekonomi olmaz da ondan...

Önce Anayasa’yı uygulayacak, âdil yasalar çıkaracak, yargı üzerindeki baskıyı kaldırarak güven sağlayacaksınız... Bunlar olmadan iyilik ummak boşuna!

Gidişat bize göre hiç de iç açıcı değil ama... Patronlar Kulübü TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da iktidar yetkilileri gibi, “boş umut” kervanına katıldı!

 ★★★

Ekonominin “olmazsa olmazı” olan “hukuka güven ve adaletten” bahsetmeyen Tuncay Özilhan, ekonomi için iktidar paralelinde yorum yaparak (özetle) şunları söyledi:

“Türkiye, bir süredir hapsolduğu orta gelir tuzağından kurtulmak, yüksek gelirli ülkeler arasında yer almak zorundadır. Piyasanın yeni ekonomi yönetimiyle birlikte güveni yükseldi. Bugün ülkemizin hedeflerine ulaşması konusunda 6 ay öncesine göre daha umutluyuz. Güvenin yükseldiği bir döneme girdik. Önümüzdeki yıl fiyat istikrarının sağlanmasında önemli bir aşamaya  geleceğimizi umuyoruz.”

★★★

Sayın Özilhan... Ulus olarak uma uma, döndük muma... Toplum olarak mum gibi erimekteyiz! Bundan haberiniz var mı?

Bu iktidarın yönetim zihniyeti değişmedikçe, ülkede adalet ve güven kalıcı olarak sağlanmadıkça, insanlar “Bizden olanlar ve bizden olmayanlar” diye ikiye ayrıldıkça, düzelen bir şey olmaz! Belki, bugünleri bile arar hale geliriz.

Tuncay Özilhan’ın ekonomi için yorumunu gazetelerde okuyan önceki Futbol Federasyonu Başkanlarından ve eski iş insanı Mustafa Kemal Ulusu bana şu mesajı gönderdi:

“Umutlu ve mutlu bir haber!

Biz başka ülkede mi yaşıyoruz?

Yaşasın! Artık umudumuz varmış!”

Maçın yeri LOZAN olmalıydı!

Toplumun tüm tepkilerine rağmen, Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi “Türkiye Kupası Final Maçı”nın 29 Aralık 2023 gecesi Suudi Arabistan’da oynanması kararını değiştirmedi.

Zaten değiştirme gücünün olmadığı, kendisine tepeden böyle talimat geldiği anlaşılıyor.

Galatasaray ve Fenerbahçe takımları arasında oynanacak final maçı, Suudi Arabistan gibi Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı bir ülkede oynanmasının vicdani sorumluluğu, lanetli bir davul gibi Mehmet Büyükekşi’nin boynunda asılı kalacak.

Prof. Dr. Bingür Sönmez, Diş Hekimi Yener Oruç’un kendisine gönderdiği bir mesajı bana yönlendirmiş. Gerçi final maçının yeri artık değişmez ama öneri haklı... Dr. Yener Oruç “Amaç Türk futboluna bir değer katmaksa, Cumhuriyet’in 100. Yılı’nda Süper Kupa maçının oynanmasına en uygun mekan, ulusal bağımsızlığımızın imzalandığı LOZAN’dır. Hem millî, hem de siyasi boyutuyla çok daha anlamlıdır” diyor.

Yener Bey haklı ama bizim federasyonda böyle gurur verici milli düşünceler ne gezer!

TEBESSÜM

Aristo mantığı!

Dursun, Temel’e soruyor:

“Ne okuyorsun öyle?”

“Aristo mantığını okuyorum. Adam 4 bin sene önce icat etmiş bu mantığı...”

“Vay canına, neler okuyorsun sen yaa?”

“Evet, öyle... Sana Aristo mantığından bir örnek vereyim de öğren...”

“Ver ya... Ben de kültürlü olurum...”

“Mesela; Hayat acıdır”

“Evet, acıdır”

“Biber de acıdır”

“Evet, acıdır”

“Öyleyse hayat biberdir!”

GÜNÜN SÖZÜ

Bilge kişiler her şeyi bilmez ama ahmaklar her şeyi bilirler!