-Zamanın ve büyük kazanımı sağlık ve esenliktir.-

ZAMANIN kendi doğrultusunda hızla geçtiği yaşam süreci hepimizin başyastığıdır. Bugünden yarına uzanan ömür yolu sağlığın güvencesinde Tanrı’nın biçtiği durakta sona erer. Hepimizi kucaklayan dünya günlerinin aydınlığı saflık, esenlik ve başarı ile renklenir ve donanır. Kendimize ve çevremize özen, yaşama verdiğimiz değerin, yüklediğimiz anlamın göstergesidir. Ama kimi kusurlarımız kimi karşılaştığımız durumlar, tutumlarımız da kimi aykırılıklara neden olmaktadır. İnsanlık, akrabalık, komşuluk arkadaşlık ilişkileriyle süslenip değerlenen yaşamımız, kimi gölgelerden de kurtulamamaktadır. Bunun başında anlayışsızlık, duyarsızlık, ilgisizlik ve karşıtlıklar gelmektedir. Oysa ilişki düzeniyle güven, inan, dayanışma ve arayış en sıcak başyastığıdır. Dilimizde değişik tanımlama ve nitelemelerle söz edilen birliktelik, yaşam gücü ve kıvancıdır. Kimilerinin mevki-makam, para-pulla övündüğü, siyasal katlarla böbürlendiği yaşam çizgisi nitelik ve nicelik yönünden bir değer taşımamaktadır. Kişisel değer yoksunluğu en büyük yıkım ve yitimdir.

Toplumsal yaşamın, sakıncalı siyasal ve ekonomik dalgalanmalarla gölgelendiği ortamda esenlik ve güvenlik kuşkusu haklı bir tepki olmaktadır. Siyasal yönetimlere düşen büyük sorumluluk, siyasal partilerle partizanların tutum ve davranış terslikleriyle gereğince yerine getirilememektedir. İnsanların en büyük yaşam desteği ve gücü umut, inan ve sağlıktır. Yönetimlerin sorumlulukları partizanlıklarıyla gölgelendikçe umutlar Kaf Dağı’nın ardında kalmaktadır. Siyasal yaşamın partizanlık, çıkarcılık, yandaşlık değil, yurda ve yurttaşa hizmet, katkı, ışık olduğu bilinci yadsınırsa hiçbir çaba yararlı ve değerli olamaz.

Zaman bir yaşam şerididir. Değerini, rengini ve verimini insanların turum ve davranışıyla kazanır. Yaşam da Tanrı’nın en büyük bağıdır. Bunlara yaraşır olmak, insanların sorumluluğudur. Çabalarımızda, çalışmalarımızda, yaklaşımlarımızda yaşama değer vermemiz bencillikle değil, çevremize katkı ve yaklaşım düzeniyle anlam ve değer kazanır.