-Yenilik açılımdır, atılımdır, coşkudur.-

Yaşam dilimimizden bir yılı daha geride bırakıyoruz. Umutlarla, kimi beklentilerle ve dileklerle yeni bir yıla kucak açıyoruz. Çoğumuz, daha iyi günler yaşamak için yeni yılı yeni bir koşu alanı sayıyoruz. Pişmanlıkları, yanlışlıkları, üzüntüleri, acıları, yitikleri unutmak, yinelememek için kendi kendimize söz veriyoruz. Genel bir açılım alanı ve dönemi sayarak daha düzenli, daha devingen olmak için bir dönemeç sayıyoruz. Umut ufkumuz, özlem güneşimiz, mutluluk ay ve yıldızımız olarak karşılıyoruz. Geçen yılın burukluk ve kırgınlıklarıyla karanlıklarını unutacak, esenlik getirecek umuduyla karşılıyoruz. Güçlüklere, sorunlara çözüm, sağlık ve esenlik dilekleriyle birbirimizi kutluyoruz. Unutmayalım ki geçmişin izleri geleceğe yön verir. Anılar en sıcak başyastığıdır. Yürek ateşi, yaşam gücüdür.

Yaşam besinlerimiz, yalnız aldığımız gıdalar değil, düşler, hayaller, umutlar ve tatlardır. Dargınlıklar,  kırgınlıklar birer gölgedir. Beklentiler, özlemler birer dönemeçtir. Yaşam kıvancımızın kaynağı, sağlık ve mutluluktur. Bu doğrultuda çalışmalar ve çabalar insanın kendine ve topluma karşı en doğal, en gerekli, en anlamlı görevidir.

Aile içi, toplum birlikteliği ve değişik düzenlemelerle kutlanan yeni yıl, umutlar ve güçler dönemecidir. Aykırılıkları, çelişkileri, kötülükleri unutup yinelememek sözü ve umuduyla açılan zaman kapısı, insanların kendileri, verdikleri sözlerin de bir bildiri tahtası gibidir. Daha çok çalışmak, başarmak, kazanmak, yükselmek, güçlenmek için kendi kendine söz verme olanağıdır. Dargınlıkları gidermek dostlukları, yakınlıkları güçlendirmek, kazanımları artırmak, başarıları sıralamak için yeni yıl bir zaman dönemecidir. Tümünün kaynağı ve beşiği yüreklerdir, beyindir. Hastaların iyileşmesi, birbirini özleyenlerin kavuşması, sınav ve güçlük içinde olanların başarması, askerlerin sağlıkla terhis olması, çalışanların kazanması en içtenlikli dileğimizdir. Unutmayalım ki sağlık ve mutluluk, yaşam güneşidir. Ulusumuzun yeni yılını en iyi dileklerle kutluyorum.