Bir zamanlar milli damat Berat Albayrak, bir AK Parti seçmeninin kendisine “Cumhurbaşkanımız çıksa, şuradan Ay’a kadar 4 şeritli yol yapacağım dese, vallahi inanırız” dediğini aktarmıştı.

AK Parti’nin 2023 yılında yapılacak genel seçimler öncesinde oluşturduğu strateji ekibi ile yeni kurduğu Seçim Stratejisi Kampanya Grubu’nun 28 Ekim 2022 günü açıklamayı planladığı “Türkiye Yüzyılı Vizyonu” konusunda bilgiler geldikçe aklıma Albayrak’ın o sözleri geliyor. Gelin neden olduğunu anlatayım:

- 28 Ekim günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “tarihi” bir konuşma yapacakmış ve Türkiye yüzyılı vizyonuna uygun olarak “toplumsal birlik” vurgusunu öne çıkaracakmış. Seçimler gündemde yokken muhalefet için “ulan ahlaksızlar”, “zillet ittifakı”, “adiler”, “bunlar sürtük”, “cibilliyetsiz”, “zürriyetsiz”, “tezek”, “çamur”, “mankafa”, “çöp”, “alçak”, “şerefsiz”, “edepsiz”, “yalaka”, “geri zekâlı”, “vampir”, “dönek”, “soysuz”, “rezil”, “çakal” sözcüklerini kullanan, kutuplaştırıcı söylemin dibine vuran Erdoğan’ın seçim sathı mailine girildiğinde “toplumsal birlik” mesajı vermesine kim inanır?

Büyük ihtimalle “vallahi Cumhurbaşkanımız çıkıp Ay’a 4 şeritli yol yapacağım dese inanırız” diyen seçmen inanır.

- Erdoğan konuşmasında ikinci yüzyılın Türkiye Yüzyılı olabilmesi için milletten büyük bir “dayanışma” beklediğini açıklayacakmış.

Ortada seçim yokken sadece AK Parti’lilerin Cumhurbaşkanı gibi davranacaksınız, bürokrasiyi AK Parti’lilerle dolduracaksınız, AK Parti’li belediyelere her imkanı sunup, milyonlarca insanın oyuyla seçilmiş muhalif belediye başkanlarının elini kolunu bağlayacaksınız, seçim sathı mailine girildiğinde “dayanışma” bekleyeceksiniz. Buna kim inanır?

Büyük ihtimalle “vallahi Cumhurbaşkanımız çıkıp Ay’a 4 şeritli yol yapacağım dese inanırız” diyen seçmen inanır.

- Erdoğan’ın konuşmasında toplumsal farklılıklarımızın “zenginlik” olduğu fikri öne çıkacakmış.

Erdoğan, daha önceki seçim kampanyalarında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu için defalarca “Alevi olabilirsin çekinme söyle” demişti. Bir defasında da kendi etnik kökeniyle ilgili şöyle bir cümle kurmuştu: “Benim için Gürcü dediler affedersin daha çirkinini söylediler, Ermeni dediler.”

(AK Parti’yi kurdukları yıllarda, Genç Bakış programında bir soru üzerine “Eşçinsellerin de hakları yasal güvence altına alınmalı” dese de)  Erdoğan bugün Ensar Vakfı ve tarikat/cemaatlerin baskısıyla LGBTİ haklarını gerekçe göstererek İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiş, “Ailenin korunması” başlığı altında eşcinselliği yasaklama noktasına kadar gelmiş.

Farklı etnik kökenlere, farklı mezheplere, farklı cinsel eğilimlere bakış açısı böyle olan Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı çerçevesinde o farklılıkları “zenginlik” olarak göreceğine kim inanır?

Büyük ihtimalle “vallahi Cumhurbaşkanımız çıkıp Ay’a 4 şeritli yol yapacağım dese inanırız” diyen seçmen inanır.

- Erdoğan, “tarihi” konuşmasında Kürt meselesinde de “ortak bir dil” hedefini ortaya koyacakmış.

Memlekette 6-7 milyon insanın oy verdiği bir partiyi kapatmaya çalışan, muhalefetin Kürt seçmenlerle iyi ilişkilerini sürekli PKK’ya bağlayan bir siyasi hareketin liderinin Kürt meselesinde “ortak bir dil” kullanacağına kim inanır?

Büyük ihtimalle “vallahi Cumhurbaşkanımız çıkıp Ay’a 4 şeritli yol yapacağım dese inanırız” diyen seçmen inanır.

★★★

Bunlara bir de “çılgın” projeleri ve 10 bin TL asgari ücreti ekleyin: Tadından yenmez.

Öyle görünüyor ki Erdoğan, 2023 seçimlerini kazanabilmek için halka bir kez daha “hayal” satacak. Peki o hayallere kim inanacak?

(MUHALEFET ÜLKENİN GERÇEK GÜNDEMİNİ YAKALAYAMAZSA VE HALKA HAYAT PAHALILIĞI, İŞSİZLİK, GÖÇMENLER GİBİ BÜYÜK SORUNLARIN NEDENİNİN, İKTİDARIN KÖTÜ YÖNETİMİ OLDUĞU GERÇEĞİNİ GÖSTERİP UMUT VEREMEZSE) Büyük ihtimalle sadece Erdoğan’ın Ay’a dört şeritli yol yapabileceğine inananlar değil, “bir umut” diye (parasızlıktan uzun süredir mevcut ihalelerini dahi yapamayan) TOKİ’nin bir yılda 500 bin konut yapabileceğine inanan milyonlar da inanacak.

Benden söylemesi!