Yunanistan'ın uluslararası anlaşmaları ihlal ederek Ege adalarına ABD menşeli zırhlı araç çıkarmasıyla giderek büyüyen kriz gündemden düşmüyor.

Türkiye ile Yunanistan arasında son dönemde büyüyen gerginlik Ege’de suların ısınmasına yol açarken Yunanistan ordusundan da dikkat çeken bir adım geldi.

Yunan basını, Atina’nın tüm donanmasını Ege Denizi’nde konuşlandırdığını duyurdu. Greek City Times sitesinin haberine göre, Yunanistan donanmasının tüm unsurlarını Fransa’yla düzenlenen ortak tatbikat kapsamında Ege’ye gönderdi.

'ÇATIŞMA İHTİMALİNİN ARTTIĞI BİR DÖNEMDE...'

Savaş uçaklarının, denizaltıların ve füze taşıyan gemilerin de katıldığı tatbikatta olası bir çatışmaya karşı hazırlık yapılacağı belirtildi. Haberlerde, tatbikatın Türkiye’yle olası bir çatışmanın gündemde olduğu bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı şekilde Ege'deki GASA kapsamında bulunan Midilli ve Sisam adalarına zırhlı araçlar sevk etmesinin ardından Türkiye'nin Yunanistan ve ABD'ye nota vermesi bölgede gerilimi daha da artırmıştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Batı Trakya ve adalara yığılan silahlar bizim için anlam ifade etmez çünkü gücümüz bunların çok ötesinde ama bunun gizli işgal anlamına geldiğini hatırlatırız” demişti.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ise son açıklamasında, “Sınırlarımız mavidir, gri değildir. Hükümetimizin önceliği silahlı kuvvetlerimizi güçlendirmektir” diye konuştu.

[old_news_related_template title="Çavuşoğlu'ndan Yunanistan çıkışı: Gerekli tedbirleri alacağız" desc="Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde silahsızlandırılmış adaların statüsünü ihlal etmesiyle ilgili olarak Türkiye'nin gerekli tedbirleri alacağını bildirdi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/29/iecrop/752x395-son-dakika-bakan-cavusoglundan-yunanistan-cikisi-gerekli-tedbirleri-alacagiz-1664440005584_16_9_1664446253.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/cavusoglundan-yunanistan-cikisi-gerekli-tedbirleri-alacagiz-7390110/"]

[old_news_related_template title="Miçotakis tonunu yükseltti: Üstü kapalı tehdit" desc="Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilim her geçen dakika artarken Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten çok sert bir açıklama geldi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/29/iecrop/mcotakis-reuters_16_9_1664443394.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/micotakis-tonunu-yukseltti-ustu-kapali-tehdit-7389924/"]

[old_news_related_template title="Türkiye-Yunanistan sorusu ABD'li sözcüyü bocalattı" desc="Türkiye ve Yunanistan arasında artan gerilime ABD de dahil olurken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Yunanistan’ın uluslararası anlaşmaları ihlal ederek Ege adalarına çıkardığı ABD menşeli zırhlı araçlarla ilgili sorular karşısında zor anlar yaşadı." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2022/09/29/iecrop/price_16_9_1664429128.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2022/dunya/turkiye-yunanistan-sorusu-abdli-sozcuyu-bocalatti-7389314/"]