Reklamsız Sözcü

Solar Impulse 2 dünya turuna ara verdi

Bataryaları zarar gören Solar Impulse 2 adlı uçak dünya turuna ara vermek zorunda kaldı

android-time 21:27 15 Temmuz 2015
Solar Impulse 2 dünya turuna ara verdi
Bataryaları zarar gören Solar Impulse 2 adlı uçak dünya turuna ara vermek zorunda kaldı

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2 ekibi, uçağın dünya turuna devam edeceğini, bataryaların zarar görmesinden dolayı, nisan ayına kadar uçuşa ara verildiğini kaydetti.

AŞIRI ISINMA BATARYALARA ZARAR VERDİ
Batarylar, Japonya-Hawaii uçuşunun ilk gününde aşırı ısınmasından ve soğutulma işleminin yetersiz kalmasından zarar gördüğü bildirildi. Kalaeloa Havaalanı’ndaki Hawaii Üniversitesi’nin hangarında bulunan uçak tamirat süresince burada kalacak.

UÇAK GECELERİDE UÇABİLİYOR
Pervaneleri çalıştıran ve bataryaları şarj eden 17 bin güneş hücresiyle donatılmış olan Solar Impulse 2’nin kanatları Boeing 747’nin kanatlarından daha uzun. Güneş enerjisinin bataryalarda depolanabilmesi sayesinde uçak geceleri de uçabiliyor.
    
UÇUŞA ABU DABİ’DE BAŞLAMIŞTI
Umman, Myanmar ve Çin uçuşlarını tamamlayan Solar Impulse 2, mart ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den uçuşa başlamıştı. Kuvvetli rüzgarların kanatlarına verdiği zarar sebebiyle Japonya’da yaklaşık bir ay planlanmayan bir mola vermişti. Güneş ışınları güçlü olduğunda uçağın hızı, ideal hızı olan 45 (km/h)’den iki katına kadar çıkabiliyor. Orta büyüklükte bir kamyon ağırlığında olan karbon fiber uçağın ağırlığı yaklaşık 2,5 ton.

Son güncelleme: android-time 11:0316.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more