Reklamsız Sözcü

“Esad’ı 3 ayda devirirdik”

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Khalid Barri, Rusya'nın dahil olmasıyla Suriye'deki savaşın süresinin uzadığını söyledi

android-time 14:34 20 Aralık 2015
“Esad’ı 3 ayda devirirdik”
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmed Khalid Barri, Rusya'nın dahil olmasıyla Suriye'deki savaşın süresinin uzadığını söyledi

Rusya’nın savaş uçakları ile IŞİD yerine muhalifleri hedef aldığını ve ÖSO’yu yok etmeyi amaçladığını ileri süren Barri, uçaksavar füzelerine sahip olmaları ile uçakların devre dışı bırakılması halinde Esad rejiminin 3 ay içerisinde düşeceğini kaydetti.

ÇİÇEKLİ PROTESTOYA KURŞUNLU YANIT

İç savaşın başlamasından önce Suriye Ordusu’nda görev yapan ancak ayaklanmayla birlikte saflarına katıldığı ÖSO’nun şu anda Genelkurmay Başkanlığı’nı yapan Ahmed Khalid Barri, halkın 50 yıldır süren despot, diktatör rejime karşı çıktığını ancak silahla karşılık bulduğunu ifade etti. ‘İnsanların gül ve çiçeklerle protestosuna rejim kurşunla karşılık verdi’ diyen Barri, ilk etapta aylar içerisinde protestolarla rejimin devrilmesini beklediklerini ancak silah kullanımı ile savaşa dönüştüğünü kaydetti.

Savaşın uzamasında İsrail ve Suriye’nin Şiileştirme çabalarının da etkili olduğunu belirten Barri, “Suriye rejimi İsrail tarafından destekleniyor. Golan Tepeleri İsrail’in elinde ve Esad rejimi buna sessiz kalıyor. İsrail kendi sınırlarını koruyor ve alttan alta Esad rejimini destekliyor. İsrail’e yakın ülkelerin de Esad rejimine destek vermesiyle savaş uzuyor. Savaşın uzamasının bir diğer nedeni ise rejimin Suriye’yi Şiileştirmeye çalışmasıdır” diye konuştu.

1 MİLYON KİŞİ ÖLDÜ

Suriye’de savaşın başlamasından bu yana 12 milyon kişinin yerinden olduğunu da dile getiren Ahmed Khalid Barri, “Suriye halkı bugüne kadar 1 milyon şehit verdi. 12 milyon insan yerinden oldu. Bazıları yurtdışına, bazıları Suriye içerisinde güvenli olan bölgelere gitti. Ama bu acılara rağmen biz direnişe devam edeceğiz, geri adım atmayacağız ve asla eskiye dönmeyeceğiz” dedi.

RUSYA’NIN AMACI ÖSO’YU BİTİRMEK

Rusya’nın dahil olmasının da savaşın uzamasında önemli bir etkin olduğunu ancak Rusya’nın hedefinin IŞİD değil ÖSO olduğunu ileri süren Barri şöyle dedi: “Rus savaş uçakları hava saldırılarında sivilleri de hedef aldığından dolayı güvenli bölge kalmadı. Ruslar; ÖSO’yu yok ederek sahada IŞİD ile rejimi bırakmayı hedefliyor. Bunu sağlarlarsa uluslararası toplumu IŞİD’e karşı Esad’ı desteklemeye çağıracaklar. Bunu başarır ve ÖSO’yu yok ederlerse IŞİD’in yöneticileri ortadan kaybolur ve kandırılmış silahlı militanları katledilerek IŞİD meselesi kapatılır.”

OBAMA’NIN KONUŞMASINDAN KORKUYORUZ

Uluslararası toplumu savaşı bitirmeye çağıran Barri, ABD Başkanı Obama’nın konuşmasının ise Esad’ı bir anlamda yönlendirdiğini ileri sürerek, şöyle devam etti:

“Uluslararası toplumun Esad rejimini her türlü yasak silahı kullanmaktan men edilmesi çağrısı yaptığında daha fazla kullanıyor. Obama ilk başlarda ‘savaş uçaklarının kullanılması kırmızı çizgidir’ dedi ve o açıklamadan sonra rejim savaş uçaklarını kullanmaya başladı. Sonra Obama bir daha ‘kimyasal silahları kullanmak kırmızı çizgidir’ dedi ve bunun sonucunda kimyasal silahlar kullanıldı. Bizim şimdiki en büyük korkumuz Obama’nın çıkıp nükleer silahların kullanılmasının yasak olduğunu açıklaması. Öyle bir açıklama yaparsa onu da kullanabilir.”

UÇAKSAVAR FÜZELERİ VERİLİRSE REJİM 3 AYDA DÜŞER

Suriye’de çözüm için uçakların devre dışı bırakılması gerektiğini ve bunun ÖSO’nun desteklenmesini isteyen Barri, şöyle konuştu:

“Bizde bir atasözü var; ‘demiri demir çözer’ diye. Çözüm muhalefeti yani Özgür Suriye Ordusu’nu destekleyip güçlendirmektir. Bunun için bize uçaksavar füzeleri verilmelidir. Biz ilk etapta savaş uçaklarını denklem dışı bırakırsak Esad otomatikman düşen ve çok büyük gerileme sağlanır. Çünkü Esad rejimi birebir savaşta yani sahada çok zayıf. Şimdi uçaksavar füzeleri girsin bir ay içinde 180 derece bütün denklemler değişir. Önceden uçaksavar füzeler verilseydi şimdiye savaş bitmişti. Bugün bile elimizde olsa 3 ay sürmez ve Esad rejimi düşer.”

ÖSO Genelkurmay Başkanı Barri, savaş olmadan çözümün ise uluslararası toplumun netice verici karar alarak ateşkes ilan edip, Esad rejiminin ülke dışına çıkarılmasıyla mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more