Reklamsız Sözcü

Rusya-Türkiye krizi sanal aleme de sıçradı

Türkiye ile Rusya arasındaki krizin etkileri sanal aleme de sıçradı. Rus ve Türk hackerlar karşılıklı olarak siber saldırılar gerçekleştirdiklerini duyurdu.

android-time 14:42 26 Aralık 2015
Rusya-Türkiye krizi sanal aleme de sıçradı
Türkiye ile Rusya arasındaki krizin etkileri sanal aleme de sıçradı. Rus ve Türk hackerlar karşılıklı olarak siber saldırılar gerçekleştirdiklerini duyurdu.

Son 10 gün içerisinde Rus hackerler Türk sitelerine DDOS saldırıları düzenlerken, dünyaca ünlü bilgisayar korsanı grubu Anonymous da Rusya'nın Türkiye ve IŞİD hakkındaki iddialarını gerekçe göstererek Türk merkezli internet sitelerine saldırılar gerçekleştirmişti. Bunun üzerine Türk korsan grubu olan Ayyıldız TİM de karşı saldırılar gerçekleştirdiklerini açıkladı.,

Shutterstock

TÜRK HACKERLAR HAREKETE GEÇTİ

Anonymous’un, Rusya'nın Türkiye hakkındaki iddialarını gerekçe göstererek Türk merkezli internet sitelerine düzenlediği saldırılara karşı Türk bilgisayar korsanlarının oluşturduğu Ayyıldız Team de Rusları hedef alan saldırılar düzenlediğini duyurdu.

Ayyıldız Tim, kendilerine ait internet sitesinden yaptığı duyuruda “19 bin Rus’un tüm bilgilerini ele geçirilmiştir. Veri çekiminin devam etmektedir. Öte yandan Ayyıldız Tim olarak belirtmek isteriz ki, Rus Ekonomi Bakanlığı sitesinin yayını durdurulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Shutterstock

Sitede duyurunun altında ele geçirildiği iddia edilen 19 bin kullanıcıya ait mail adresleri, kullanıcı adı ve şifreleri ile birlikte paylaşıldı.

Shutterstock

Anonymous, bir haftadan fazla süredir özellikle “tr” uzantılı internet sitelerini hedef alan saldırılar düzenliyordu. Bu saldırılardan dolayı Türkiye'de bazı banka ve kamu kurumlarının sitelerinde yavaşlamalar yaşamıştı.

Rus bilgisayar korsanları tarafından çeşitli Türk sitelerine DDOS denilen sitelerin erişebilirliğini engellemeye yönelik saldırılar yapılıyordu. Bu saldırılar özellikle adreslerinin sonunda “.tr” ibaresini barındıran sitelere yapılmıştı.

Shutterstock

İddialara göre Belarus, Rusya, Ermenistan, Polonya, Mısır, İran gibi ülkelerde olan hackerlar, “tr” uzantılı sunuculara saldırıyorlar. Başta Rus hackerlar, devlet sitelerine yoğunlaşarak Türk sunucularına zarar vermek istiyorlar.

Son bir ay içerisinde yoğunlaşan bu saldırılara Anonymous ve Redhack gibi grupların da destek verdiği iddia ediliyor.

CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:5226.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more