Reklamsız Sözcü

Gökçek’in su zammı Ankaralıları çıldırttı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin şebeke suyuna yüzde 10 zam yapması, Ankaralıların su faturasını 2’ye katladı.

android-time 06:46 20 Aralık 2015
Gökçek’in su zammı Ankaralıları çıldırttı
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin şebeke suyuna yüzde 10 zam yapması, Ankaralıların su faturasını 2’ye katladı.

Ali Ekber ERTÜRK

Başkentte son zamla birlikte bir ailenin aylık su faturası en az 100 liraya çıktı. Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Türkiye'nin en pahalı şehir şebeke suyunun Ankara'da olduğunu söyledi Çakar, “Bu zamla birlikte aradaki makas daha da açıldı” dedi. Tüketici Hakları Derneği'nin yaptığı hesaplamalara göre Türkiye'de en pahalı su Ankara'da, en ucuzu da Şanlıurfa'da.

FOTO: DHA Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin şebeke suyuna yüzde 10 zam yapması, Ankaralıların su faturasını 2'ye katladı.

DAMACANAYA İLGİ ARTTI

Tasarruf hassasiyeti gereği normalde az su kullananın az, çok kullananın çok para ödemesi gerektiğini ifade eden Çakar, “Oysa Ankara'da bu bile tam tersi. Az su kullanan çok para veriyor” diye konuştu.Çakar, su zammının ikinci önemli sonucunun, damacanalardan dolayı ailelerin suya harcadıkları paranın neredeyse 2'ye katlanması olduğunu söyledi.

Çakar, şunları söyledi: “Ankara'da halkın yüzde 70'i şebeke suyu içmiyor. Özellikle Kızılırmak suyu geldikten sonra halk damacanalara yöneldi. Belediyelerin en önemli görevlerinden biri sağlıklı su ve ulaşımdır. Halk damacanaya yönelince suya verdiği para ikiye katlanıyor.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more