Reklamsız Sözcü

İhracatta ‘hepatit’ alarmı!

ABD''ye gönderilen gıdalarda hepatit tespit edildi. Ekonomi Bakanlığı'ndan ihracatçılara uyarı geldi.

android-time 09:23 10 Aralık 2015
İhracatta ‘hepatit’ alarmı!
ABD''ye gönderilen gıdalarda hepatit tespit edildi. Ekonomi Bakanlığı'ndan ihracatçılara uyarı geldi.

“Rusya krizi”yle birlikte yeni pazar avına çıkmaya hazırlanan Türkiye, ABD’den gelen uyarıyla ticari bir şok yaşadı. Amerika yönüne gönderdiğimiz gıdalarda hepatit çıktığı belinlendi. Ekonomi Bakanlığı’ndan ihracatçılara uyarı geldi.

FOTO: Cihan – ABD’ye gönderilen gıdalarda hepatit olduğu belirlendi.

Türkiye, Rusya ile yaşadığı kriz sonrası ihracatta başka pazarlara yelken açmaya çalışırken, ABD'den Türk ihracatçılara kötü haber geldi. Türkiye'den giden gıda ürünlerinde salmonella bakterisi, hepatit ve zararlı haşere kalıntılarına rastlayan ABD'nin, artık Türk ürünleri için belgelere güvenmediği ortaya çıktı.

TERÖR İNCELEMESİ

İhracatçı Türk işadamlarına uyarılarında bulunulan sitenin ABD ile ilgili bölümünde, bu ülkeye yapılan gıda ihracatında sorun yaşandığı belirtilerek, “Ülkemizden yapılan gıda ürünleri sevkiyatında ABD gümrüklerinde FDA tarafından yapılan rutin kontrollerde zaman zaman salmonella bakterisi veya hepatit gibi hastalıklara ya da temel tarım ürünlerinde zararlı haşere kalıntılarına rastlanmaktadır. Bu tip ürünler ABD gümrüklerinde alıkonulmaktadır. Neticesinde, ihracatçılarımız tarafından ürünün sevkiyatı öncesinde ülkemizde yapılan test ve analiz sonuçları ABD'nin ilgili otoriteleriyle paylaşılmakla birlikte, söz konusu test sonuçları çerçevesinde ürünlerin salıverilmesi mümkün olmamaktadır. Yani FDA tarafından yapılan test ve analizler belirleyici rol oynamaktadır” denildi.

Bakanlık uyarısına göre, ithal ürünlere hem gümrük hem piyasaya çıkış safhasında kontrol getiren ABD, “Terörizme Karşı Gümrük-Ticaret Ortaklığı (CTPAT)” kapsamında da muayene yapıyor.

ABD, gıda ürünlerinin yanı sıra patlayıcı ve kimyasallar konusunda da sıkı inceleme yapıyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA) gıda konusundaki yetkilerinden birisi de ihracatçı şirketi yerinde incelemek.

Bakanlığın uyarısına göre ABD'ye mal satmak isteyen Türk şirketler, ABD'li şirketler gibi önceden FDA'ya kayıt olmak zorunda. Amerikan makamlarının sıkı tuttuğu bir diğer alan da ülkeye sokulmaya çalışılan korsan CD ve Kitap gibi ürünler. ABD açısından bir diğer kritik nokta da daha önce çelik boru üreticilerinin takıldığı anti-damping önlemleri.

EKONOMİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Habere ilişkin Ekonomi Bakanlığı’ndan bir açıklama yayınlandı. İşte bakanlığın açıklaması:

ABD'ye ihracatta “HEPATİT” sorunu haberleri gerçeği yansıtmamaktadır. Dün bazı basın yayın organlarında ve internet haber sitelerinde;

· “ABD’ye gönderilen gıdalarda hepatit tespit edildi. Ekonomi Bakanlığı’ndan ihracatçılara uyarı geldi.”

· “Rusya krizi”yle birlikte yeni pazar avına çıkmaya hazırlanan Türkiye, ABD'den gelen uyarıyla ticari bir şok yaşadı. Amerika yönüne gönderdiğimiz gıdalarda hepatit çıktığı belirlendi. Ekonomi Bakanlığı'ndan ihracatçılara uyarı geldi. şeklinde haberler yayınlanmıştır.

Söz konusu haberler gerçeği yansıtmamakta olup, Bakanlığımızın Ticarette Teknik Engeller İnternet Sitesinde (www.teknikengel.gov.tr) yer alan ülke pazarlarına ilişkin bilgiler ve bu pazarlarda ihracatçılarımızın karşılaşması muhtemel sorunlar sanki yeni bir gelişme gibi değerlendirilmiş ve yanlış yorumlanmıştır. Söz konusu bilgilendirme esas olarak, ABD'ye ihracat gerçekleştiren/gerçekleştirecek firmaların herhangi bir sorunla karşılaşmaması ve ihraç edilen ürünlerin ABD gümrüğünden geri gönderilmemesi için yapılan genel bir bilgilendirmedir.

Yapılan bilgilendirmenin tek amacı “ihracatçımızı, Türk malı imajını korumak” “ihracatçılarımızı uyararak, zarara uğramalarını önlemektir”.

İhracatçılarımızın pazara girişte teknik engellerle karşılaşmalarının önlenmesini teminen diğer ülkelerin uyguladıkları teknik düzenlemeler, standartlar ve test/ belgelendirme işlemleri gibi ticarette gereksiz engellere yol açabilecek önlem ve uygulamalar hakkında ihracatçılarımızın bilgilendirilmesi önemlidir.

Bu doğrultuda, ihracatçılarımızın ticarette karşılaştığı sorunların çözümünde yararlanabileceği ve hizmetlere kolaylıkla ulaşabileceği temel bir platform olarak hizmet sunmayı amaçlayan Ticarette Teknik Engeller İnternet Sitesi, alt yapı ve yenileme çalışmaları tamamlanarak www.teknikengel.gov.tr adresinden erişime açılmış ve 07.12.2015 tarihinde sitenin yenilendiği basına duyurulmuştur. Yenilenen sitede, yukarıda da değinildiği üzere ticarette teknik engellerle ilgili olarak ihracatçıları bilgilendirmek amacıyla ülke bazında bilgilere yer verilmektedir.

Bakanlığımızın www.teknikengel.gov.tr adresinde ülkeler bazında yer verilen hususlar tamamen genel bilgilendirme mahiyetinde olup, ihracatçılarımızın ABD pazarına girişte herhangi bir sıkıntı yaşamalarını önlemek, maddi kayba uğramalarının önüne geçmek, “Türk Malı” imajının zedelenmesini engellemek amacıyla yapılmıştır. Konunun veriliş şekli gerçeği yansıtmamaktadır. ABD pazarında bir sorun varmış gibi gösterilmesinden dolayı kamuoyu yanlış bilgilendirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:5311.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more