Reklamsız Sözcü

Piyasaların gözü Fed’de

ABD Merkez Bankası Fed'in 2015 yılı son toplantısı öncesi dolar dalgalı bir seyir izliyor.

android-time 10:29 15 Aralık 2015
Piyasaların gözü Fed’de
ABD Merkez Bankası Fed'in 2015 yılı son toplantısı öncesi dolar dalgalı bir seyir izliyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu hafta yapacağı toplantıda yaklaşık 10 yıl aradan sonra ilk kez faiz artıracak olması ve petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüşün büyük bölümü emtia ihracatçısı olan gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde yarattığı baskı ile kur ve faizdeki baskı devam ediyor.

Foto: Depophotos – Piyasaların gözü Fed’in yapacağı yılın son toplantısında

Yıl sonu nedeniyle işlem hacimlerinin oldukça azaldığı piyasalar bugün başlayacak ve faiz kararı yarın açıklanacak Fed toplantısını beklerken, bugün iç piyasada Hazine ihaleleri, işsizlik verileri ve bütçe gerçekleşmeleri takip ediliyor. Yurtiçi gelişmelere bakıldığında ise Fed öncesi jeopolitik gelişmelerin yanı sıra piyasada yeniden gündeme gelen başkanlık sistemi ve referandum konusu da izleniyor. Hazine Aralık ayı borçlanma programını bugün düzenleyeceği iki ihale ile tamamlayacak.

Dış piyasalarda ise petrol fiyatlarının 11 yılın en düşük seviyesine doğru gerilemeye devam etmesi büyük bir bölümü petrol ya da emtia ihraççısı olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturuyor. Yatırımcıların küresel petrol arzının yüksek kalmaya devam ettiğine dair endişeleriyle Brent ham petrolü kayıplarını sekizinci güne taşıdı. Brent ham petrolünün varil fiyatı 18 sent düşerek 37.74 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolünün varil fiyatı da 8 sent kayıpla 36.23 dolar oldu.

Dün gün içinde oldukça dalgalı bir seyir izleyen dolar/TL dün 2.9973’e kadar yükseldikten sonra günü 2.99’un hemen altında tamamladı. Bu sabah ise kur saat 08:48 itibarıyla 2.9858/2.9872 seviyesinden güne başladı.

Dün günü 3.1420 civarında tamamlayan sepet bazında TL aynı saatte 3.1393/3.1411, dün 3.29 civarında olan euro/TL ise aynı saatte 3.2929/3.2959 seviyesinde işlem görüyor.

Bankacılar hem TL’de hem de genel olarak global piyasalarda görülen sert hareketlerin, yeni yılın yaklaşması nedeniyle yeni pozisyon alma isteksizliği ile hacimlerin normal günlere göre büyük ölçüde azalmasından kaynaklandığını söylediler.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more