Reklamsız Sözcü

Türk Akımı’na kötü haber

Türk Akımı projesinde görüşmeler durdu.

android-time 16:21 30 Temmuz 2015
Türk Akımı’na kötü haber
Türk Akımı projesinde görüşmeler durdu.

Ukrayna ile yaşadığı kriz sonrası bu ülkeden geçecek olan boru hattı projesini iptal eden Rusya, doğalgazı Türkiye’den geçirme kararı almış ve “Türk Akımı” adı verilen proje için Türkiye ile müzakerelere başlamıştı. Ancak Rus milli enerji şirketi Gazprom’un Türkiye’ye yüzde 10.25’lik doğalgaz indirimini imzalamaması üzerine görüşmeler durdu.  Reuters’a konuşan, konu hakkında bilgi sahibi yetkili ve kaynaklar, Türkiye’nin en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya’nın Türk Akımı için yürütülen müzakerelerde birbiriyle çok bağlantısı olmayan ve kademeli olarak hayata geçirilebilecek birçok konunun aynı anda karara sağlanmasını istediğini söylediler.

Kaynaklar, Gazprom’un Türkiye’ye verdiği doğalgaz fiyatlarında 1 Ocak 2015’ten geçerli olacak yüzde 10.25’lik indirime dair anlaşmayı imzalamamasının da temel sorunlardan biri olduğunu belirttiler.

Bir enerji yetkilisi, “Türkiye ile Rusya arasında sürdürülen Türk Akımı Projesi’ne dair görüşmelerde ilerleme sağlanamıyor bir anlamda donduruldu. Çünkü taraflar arasında sürdürülen görüşmeler kesildi, ne zaman yeniden ele alınacağını şu anda kestirmek çok zor” dedi.

Türk Akımı projesinin ortaklarından Gazprom konu hakkında yorum yapmadı.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more