Reklamsız Sözcü

2010’daki KPSS’nin ibretlik hikayesi!

2010'daki KPSS sonrası ortaya atılan iddialar dönemin Başbakanı Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkililerince dikkate alınmamış, reddedilmişti.

android-time 12:12 24 Aralık 2015
2010’daki KPSS’nin ibretlik hikayesi!
2010'daki KPSS sonrası ortaya atılan iddialar dönemin Başbakanı Erdoğan başta olmak üzere hükümet yetkililerince dikkate alınmamış, reddedilmişti.

2010 yılında gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda Eğitim Bilimleri Sınavı iptal edilmiş, Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavları iptal edilmemişti. Bunun üzerine 2 vatandaş dava açtı ve Danıştay başvuruları haklı buldu. Şİmdi sınavların iptal edilmesi gündemde. Eğer sınavlar iptal edilirse, 8 ila 10 bin kişinin memuriyeti tehlikeye girecek. Bu tarihi karar gözleri 5 yıl önce yaşananlara yeniden çevirdi.

FOTO:DHA Dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, KPSS’deki usulsüzlüklük iddiaları ile adeta dalga geçmişti.

Peki 2010 KPSS’sinde neler olmuştu. O dönem kokusu ayyuka çıkan krize dönemin hükümet yetkilileri ne demişti? İşte ibretlik bir KPSS kronolojisi.

2010′daki KPSS sonuçlarının açıklanmasının ardından birçok ilde birçok kişinin sınavdan tam puan aldığı ortaya çıkmış bu isimlerin Gülen cemaatine yakın kişiler olduğu iddia edilmişti. 2010′da patlak veren KPSS'de kopya iddiaları sonrası dönemin ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, başkanlık görevinden istifa etmişti. İddialara yönelik en çarpıcı yorum ise dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı olan Hüseyin Çelik'ten gelmişti.

AKP REDDETMİŞTİ!

O dönem AKP'de Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Hüseyin Çelik “KPSS'de cemaat soruları sızdırdı” iddialarına “Türkiye'de zaten yağmuru da cemaat yağdırıyor, karı da cemaat yağdırıyor. Biliyorsunuz fırtına olunca da cemaat çıkarıyor. Bu bir moda oldu. Birisi bir şey yapmış olacak, bunu ciddiye bile almak mümkün değil. Geçin bunları” diye yanıt vermişti.

FOTO:DHA Dönemin Başbakanı Erdoğan da iddiaları reddetmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise KPSS sonrası ortaya çıkan “sınav soruları önceden dağıtıldı iddialarını” da “teröre” bağlamıştı. Erdoğan, KPSS'ye yönelik yapılan eleştirilere “KPSS'yi terörize etmeyin”, “Sınav son derece başarılı, temiz ve sorunsuz geçti” diyerek cevap vermişti.

SORUŞTURMA 5 YILDIR SÜRÜYORDU

Binlerce gencin umutlarının söndüğü 2010 yılındaki KPSS sorularının çalınmasıyla ilgili daha sonra skandalar ardı ardına gelmişti. Sorular çalındığı için iptal edilen Eğitim Bilimleri sınavı gibi Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı tespit edilmişti. Polisin, soruların bilgisayarda bulunduğunu gizlediği de soruşturma dosyasında yerini almıştı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more