Reklamsız Sözcü

Demirtaş istifa etmedi

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ seçim sonuçları hakkında açıklama yaptı.

android-time 20:57 1 Kasım 2015
Demirtaş istifa etmedi
HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ seçim sonuçları hakkında açıklama yaptı.

HDP Eş genel başkanları 1 Kasım seçim sonuçlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada önce Figen Yüksekdağ konuştu. Yüksekdağ, “7 Haziran'a göre bir gerileme olduğu açık, bütün boyutlarıyla parti organlarımızla kapsamlı olarak ele alacağız. Ama şunu net ifade ediyorum; Bu kadar zorlu bir yürüyüş içerisinde halklarımızın inadına elde ettiği başarıdır” dedi. İşte figen yüksekdağ’ın konuşmasından satırbaşları…

Ne oldu bu 5 ayda? Saray merkezli olarak siyasi gerilim kutuplandırıldı. Elbette 1 Kasım'ın öncesinde 5 aylık süre içinde Meclis’teki tabloya yansıyan en zorlu süreci en zorlu seçim yılculuğunu yapan partimiz oldu. Her yerde sayısız zorluğun için adete rüzgara karşı seçim çalışması yürütmek zorunda kaldık.Geride kalan 5 aylık sürece katliamlarda 258 sivil yurttaşımız hayatını kaybetti. Kürt illerinde hayatını kaybettiler.Bu katliamlar ve ölümler değil parti binalarımıza, yöneticilerimize dönük çok ciddi bir saldırının ortasında seçim çalışması yürütmek zorunda kaldık. 190 parti binamız basıldı, yakıldı.Bunların her biri seçim öncesi ortamı germeyi hedefleyen ve yararlanmayı iktidarın ortaya koyduğu bir siyasi hareketti. Meclis'te 3. Parti olmak bu yolda yürüyenlerin zaferidir. Karanlıkları yara yara bu başarıyı elde etmişlerdir.Saray ve AKP iktidarı tek bir amaca ulaşmak istiyor, HDP'yi baraj altına itmek için seçim kampanyası yürüttü.

Eşitsizlikler arasında en sivri örnekleri yaşadığımız bir dönem oldu.Bizimle birlikte yürüyenler bu rüzgara karşı inatla yürümüşlerdir, barajı aşmışlardır. 7 Haziran'a göre bir gerileme olduğu açık, bütün boyutlarıyla parti organlarımızla kapsamlı olarak ele alacağız. Ama şunu net ifade ediyorum; Bu kadar zorlu bir yürüyüş içerisinde halklarımızın inadına elde ettiği başarıdır.Bizler 1 Kasım seçimlerinden çıkan sonuçla halkın kararlılıkla yürüdüğünü, umutlu olduğunu, inancını ortaya koyduğuna inanıyoruz.Bizlere inananlara teşekkür ediyoruz ve kutluyoruz.Bugün hala sandık başlarında bulunan sandık görevlilerimize her mahallede ilçede çalışmaya devam eden bütün yurttaşlarımıza buradan selamlarımızı iletiyoruz.Yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygıyla anıyoruz.Barış gönüllerini bir kere anıyoruz.Onların barış isteğini başarıya ulaştıracağımıza söz veriyoruz.Bütün ittifak güçlerimize herkese, kadınlara, gençlere ve parti emekçilerimize yürekten teşekkür ediyoruz.Birlikte ve kararlılıklar yürüyeceğimiz yollarımız var.İnadına barış diyoruz, HDP diyoruz.Seçim sonuçları hayırlı olsun.”

Selahattin Demirtaş:

“Yüksek bir katılım olması elbette sevindirici, saygındır. Bütün seçmenlere sandığa gittikleri için HDP adına teşekkürlerimi iletiyorum. Bizler seçmenin ortaya koyduğu iradeye saygı duyduk, herkesten de aynı saygıyı bekledik. Ortada eşit bir seçim yoktur. Kimse kusura bakmasın ama hiç kampanya yürütmeden yüzde 11 oy aldık. Sadece katliamlara karşı halkımızı, gençlerimizi korumaya çalıştık kampanya yürütemedik. Aldığımız yüzde 11'lik oy kampanya sonucu ortaya çıkmadı. Eğer ki bu saldırı bu katliam politikası başka bir partiye uygulanmış olsaydı ki Allah göstermesin ama bugün silinmiş olurdu siyaset sahnesinden. Bu katliam politikasına rağmen bizi 3. Parti yapan halkımıza teşekkür ediyoruz.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:3003.11.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more