Reklamsız Sözcü

Erdoğan: “Vicdan ve merhameti olmayan bir devlet…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri Töreni'nde konuştu.

android-time 23:27 25 Aralık 2015
Erdoğan: “Vicdan ve merhameti olmayan bir devlet…”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri Töreni'nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’ndeki Necip Fazıl Ödülleri 2015 törenine eşi Emine Erdoğan ile birlikte katıldı. “Ehli hünerin kadrini bilmek de büyük bir hünerdir.” sözünü hatırlatan Erdoğan, Necip Fazıl Ödülleri'nin ülkenin fikir, sanat ve edebiyat hayatındaki hüner sahiplerinin tanınmasına, taltif edilmesine, kıymetlerinin anlaşılmasına vesile olduğuna inandığını dile getirdi.

“BİZİM MEDENİYETİMİZ BİR SÖZ VE YAZI MEDENİYETİDİR”
“Bizim medeniyetimiz esasen bir söz ve yazı medeniyetidir.” diyen Erdoğan, tarih boyunca kurulan büyük devletlerin arkasında akil devlet adamları, basiretli siyasetçiler kadar mütefekkirler ve alimlerin olduğuna dikkat çekti. Erdoğan şöyle devam etti: “Bizim tarihimizde büyük devlet adamlarıyla gönül dünyamızın manevi önderleri, her biri bizim için adeta kutup yıldızı olan arifler hep yan yana, omuz omuza olmuşlardır.”

“VİCDAN VE MERHAMETİ OLMAYAN BİR DEVLET…”
Büyük devletlerin ilme, bilgiye, edebiyata, sanata, şiire, mimariye, fikir hayatına yaptıkları katkılarla bu sıfatı kazandıklarını vurgulayan Erdoğan, “Bir devlet, sınırları içinde adaleti, barışı, huzuru, sevgiyi tesis edebildiği, topraktan ziyade gönülleri fethedebildiği ölçüde büyük olur. Temelinde sevgi olmayan, ilim, irfan ve fikir olmayan daha da önemlisi vicdan ve merhamet olmayan bir devletin fiziki gücü ne kadar fazla olursa olsun, büyük devlet olması mümkün değildir. Tarih belli bir dönem zulümle, kanla, savaşla geniş topraklar işgal etmiş ancak kısa zaman sonra saman alevi gibi sönmüş bir devletler kabristanıdır. Çünkü zulüm payidar olmaz. Bizi tarihteki diğer devletlerden, diğer medeniyetlerden ayıran asıl fark işte budur. Bizim farkımız; işgal değil ihya, yağma değil fetihtir. Farkımız budur. Bizim farkımız, göçmen kuşlara dahi sığınacak bir yuva kuran inceliktir. Fakirleri incitmemek için sokağın köşesine sadaka taşını yerleştiren zarafettir. Bizim farkımız Yunus’tur, Mevlana’dır, Hacı Bayram Veli’dir.” diye konuştu.

“SADECE ŞAİR OLARAK GÖRMEK BÜYÜK YANLIŞTIR”
Yunus Emre'yi, Fuzuli'yi, Nedim'i, Mehmet Akif'i, Necip Fazıl'ı sadece şair olarak görenlerin büyük bir yanlışa düşeceklerini dile getiren Erdoğan, “Zira bu isimler birer söz ustası oldukları kadar aynı zamanda sahip oldukları medeniyet tasavvuruyla, eserleriyle mücadeleleriyle bu toprakların, özüdür, köküdür, ruhudur.” dedi.  CİHAN

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 23:4325.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more