Reklamsız Sözcü

Erdoğan’dan Gül’e sert göndermeler

Türkiye'nin dış politikasını eleştiren Gül'e Erdoğan'ın cevabı çok sert oldu.

android-time 08:27 12 Temmuz 2015
Erdoğan’dan Gül’e sert göndermeler
Türkiye'nin dış politikasını eleştiren Gül'e Erdoğan'ın cevabı çok sert oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abdullah Gül’ün katıldığı İstanbul Dostluk Derneği iftarı bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu. İftarda Abdullah Gül yaptığı konşmada Türkiye’nin dış politikasını eleştirdi. Gül, “Mısır'dan Libya'ya ilişkilerimizi geliştirmeliyiz, tekrar Türkiye'nin ilham olacağı bir duruma gelmeliyiz. Ortadoğu politikamızı gözden geçirmekte fayda var” sözlerini kaydetti.

Gül’ün ardından kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri ise adeta Gül’e cevap niteliğindeydi. Erdoğan, Abdullah Gül’ün de dikkatle dinlediği konuşmasında, “kuru sıkı gönderme yapmakla bu işler olmuyor” dedi.

Gül’e ağır bir dille yanıt veren Erdoğan ayrıca “İhanet edenler, hırsına yenik düşenler, korkanlar, egolarının kurbanı olanlar çıktı. Onları oldukları yerde bırakıp yolumuza devam ettik” İfadelerini kullandı. Erdoğan şunları söyledi:

Abdullah Gül'den çarpıcı dış politika yorumu!

Abdullah Gül’den çarpıcı dış politika yorumu!

“İhanet edenler, hırsına yenik düşenler, korkanlar, egolarının kurbanı olanlar çıktı. Onları oldukları yerde bırakıp yolumuza devam ettik.

Ömrünü sadece çelme takmaya, engel çıkarmaya, bozgunculuğa adamış birçok çevre var. Aynı şekilde tüm umudunu darbeye, provokasyona, manipülasyona, iç ve dış vesayet odaklarının baskılarına bağlamış olanlar var. Yürümediler mi Yürüdüler. Cübbeleriyle yürüyenler oldu. Neticesi ne oldu Koskoca bir hiç ve onlar mahcup oldu, onlar mağlup oldu. Halkı arkasına alanlar, halkın çizdiği istikamette gidenler, hakka teslim olanlar galip oldu. Bizse bugüne kadar her ne yaptıksak işte bunlara rağmen yaptık.

KURU SIKI GÖNDERME YAPMAKLA OLMUYOR

Son 12 yılda çok büyük işler başardık. Ülkeyi istikrara ve güvene kavuşturduk. Komşumuzda olan olaylar çok manidardır. Hatta onları örnek almak suretiyle hatta onları mitinglerine getirebilme anlayışıyla onlardan medet umanlar oldu. Devlet anlayışı bu değildir. Devlette devamlılık esastır. Kuru sıkı gönderme yapmakla bu işler olmuyor.

Biz de IMF’ye 23 buçuk milyar dolar borçla devraldık bu ülkeyi sıfırladık ve biz IMF’ye borç verecek ülke konumuna geldik.

Avrupa’da Nazi döneminden beri yaşanan en korkunç katliama Srebrenitsa’da şahit olduk. Barış gücü askerlerinin gözleri önünde Srebrenitsa’da 8 binden fazla Boşnak öldürüldü, kadınlara tecavüz edildi. O gün Bosnalı kardeşlerimiz hangi sıkıntıları yaşadıysa, daha fazlasını biz burada yaşadık.

Bugün bizlere düşen tarihten ders alarak benzer dramlar yaşanmadan geleceği inşa etmektir.”

Son güncelleme: android-time 09:1212.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more