Reklamsız Sözcü

Mimarlar: Güzel günler göreceğiz

Mimarlar, meslek yılına saygı töreninde buluştular

android-time 11:24 21 Aralık 2015
Mimarlar: Güzel günler göreceğiz
Mimarlar, meslek yılına saygı töreninde buluştular

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin her yıl meslekte 30,40,50,60 yılını dolduran üyelerine anı plaketlerinin verildiği törende, bu yıl ilk defa meslekte 70 yılını dolduran bir mimar vardı.

Foto: SÖZCÜ – Mimarlar, meslek yılına saygı töreninde buluştular

Mimarlık mesleğinde 70 yılını dolduran 95 yaşındaki Cevat Vedat Demirkol’un ödülünü kızı Demet Demirkol Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’dan aldı. Vedat Demirkol törene gönderdiği sesli mesajında “Cumhuriyetin yetiştirdiği ilk mimarlardan birisi olarak mimarlık mesleğinde 70 yılımı doldurdum. Mimarlık zengin bir meslektir, sorgulayıcıdır, yaratıcıdır, yaşama dairdir. Ülkemiz için, mesleğimiz için, Atatürk’ün mirası , demokrasi ve laiklik için Mimarlar Odası Ankara Şubesinin verdiği mücadeleden onur duyuyorum.Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum. Güzel günler göreceğiz” dedi.

Tören’de ilk açılış konuşmasını TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Tuğba Arslan gerçekleştirdi. Arslan “Mimarlığa yıllarını vermiş meslektaşlarımızın karşısında genç bir mimar olarak konuşmak beni heyecanlandırıyor, iyi ki varsınız” dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’da meslek yılına saygı töreninde “Cumhuriyetin yetiştirdiği mimarların birikimi ile bize emanet ettiğiniz, bu sürecin içerisinde izleriniz var. Mimarlık mesleği sorgulayıcıdır, yaratıcıdır, dönüştürücüdür. Nasıl ki bir mimari proje tasarlarken çözümünü bulamadığımız bir konuda sorunu çözmek için bakış açımızı değiştirerek, süreci başarıyla tamamlıyorsak, mesleğimiz ve ülkemiz adına zor günlerden geçtiğimiz günler Türkiye’sinde umutsuzluğu kırmak içinde bakış açımızı değiştirmemiz gerekiyor. Mimarlığın yaratıcı ve dönüştürücü gücüyle, umudu, sizlerin 30,40,50,60, ve 70 yıllık birikimlerinizle aşacaktır. Mimarlar Odasını bize emanet ettiniz, bizde emaneti gelecek kuşaklara taşıyacak deneyimlerle yola devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Duygulu anların yaşandığı ödül töreninde, Mimarlar Oda’larına sahip çıktılar, üyesi olmaktan onur duyuyoruz dediler. Mimarlar Odası Ankara Şube 2.Başkanı Ali Atakan’ın ‘da meslekte 30.yıl ödülünü aldığı törende, Mimarlık mesleğinde, 30,40,50,60 ve 70 yılını dolduran üyelere, yarışma ile elde edilmiş nesnelerden oluşan plaketler verildi, röportajlar yapıldı. 300’ü aşkın mimarın yoğun katılımı ile gerçekleşen meslek yılına saygı töreni mimarların dönem arkadaşlarının buluşmasına tanıklık etti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more