Reklamsız Sözcü

‘Aile içi şiddet’ tatbikatı gerçeğini aratmadı

Muğla Fethiye'de 'aile içi şiddete' dikkat çekmek için düzenlenen tatbikat, gerçeğini aratmadı. Çevredeki insanlar tarafından tatbikat gerçek sanıldı.

android-time 23:04 24 Aralık 2015
‘Aile içi şiddet’ tatbikatı gerçeğini aratmadı
Muğla Fethiye'de 'aile içi şiddete' dikkat çekmek için düzenlenen tatbikat, gerçeğini aratmadı. Çevredeki insanlar tarafından tatbikat gerçek sanıldı.

 

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde ‘aile içi şiddete’ dikkati çekmek amacıyla düzenlenen tatbikatta, senaryo gereği bir erkek karısını darp etti, ardından kadın da kocasını bıçakladı. Karı- kocanın sağlık ekiplerince hastaneye götürüldüğü tatbikat çevredekiler tarafından gerçek sanıldı.

Foto: DHA

Fethiye’de Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve özel bir hastanenin işbirliğinde ‘aile içi şiddet’in konu edinildiği tatbikat yapıldı. 22 Aralık Dünya Paramedikler Günü dolayısıyla gerçekleştirilen tatbikatta, acil tıp teknisyenleri, paramedikler, 112 ekipleri ve Fethiye MELSA Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri görev aldı.

Foto: DHa

ERKEK DARP ETTİ, KADIN BIÇAKLADI

Tatbikatın senaryosu gereği evli olan bir çift, 2’nci Etap Sahil Bandı’nda yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu bir işletme önünde tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi sonucu erkek eşini darp etti. Daha sonra erkek oradan uzaklaşırken işletmedeki masanın üzerinden bıçak alan kadın, peşinden gittiği kocasını karnından yaraladı. Çevredekilerin olayı sağlık ekiplerine bildirmesi üzerine kısa sürede gelen motorize sağlık personeli karı- kocaya müdahale etti. Tatbikat yaralıların olay yerine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırılmasının ardından sona erdi.

Foto: DHA

VATANDAŞ GERÇEK SANDI

Tatbikat sırasında olay yerinden geçen ve senaryoyu gerçek sanan bazı vatandaşlar, çevredekilerin söylemesi üzerine durumu anladı.

TOPLUMSAL FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK

Tatbikat sonunda açıklama yapan Muğla Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Eriş Başaran Akça, Muğla’da 38 istasyon, 280’e yakın acil tıp teknisyeni ve 90’dan fazla paramedikle görev yaptıklarını belirtti. 22 Aralık Paramedikler Günü dolayısıyla tatbikatı gerçekleştirdiklerini aktaran Akça, “Bu tatbikatta maalesef, toplumumuzun kanayan bir yarası olan aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet konusunu ele alarak toplumsal bir farkındalık yaratmak istedik” dedi.

Tatbikatın kadına yönelik şiddetin dışında sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin de önüne geçmek amacıyla önemli olduğuna işaret eden Akça, bunun Sağlık Bakanlığı’nın da bir politikası olduğuna dikkati çekti.

DHA

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 23:2524.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more