Reklamsız Sözcü

Aliyev Yenimahalle’de anıldı

Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ölümünün 12’inci yılında Batıkent’te bulunan Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen törenle anıldı

android-time 11:57 12 Aralık 2015
Aliyev Yenimahalle’de anıldı
Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, ölümünün 12’inci yılında Batıkent’te bulunan Haydar Aliyev Parkı’nda düzenlenen törenle anıldı

Törene Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AKP Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, AKP Iğdır Milletvekili Nurettin Aras, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu temsilcileri, Haydar Aliyev İlköğretim Okulu ve Kara Harp Okulu Azeri öğrencileri katıldı.

Foto: SÖZCÜ – Haydar Aliyev, ölümünün 12'inci yılında Haydar Aliyev Parkı'nda düzenlenen törenle anıldı

İlk olarak Aliyev heykeline çelenk koyan ve karanfil bırakan katılımcılar, saygı duruşunun ardından Azerbaycan'ın Milli Marşı'nı ve İstiklal Marşı'nı okudular.

Törende konuşma yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar Haydar Aliyev'in Azerbaycan ve dünya tarihi açısından önemli bir lider olduğuna vurgu yaptı. Yaşar,“Sayın Aliyev Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanmasında, yeni bir devletin temelinin atılmasında ve ülkesinin çağdaş demokratik bir ortamda kalkınmasına çok büyük önem vermiştir. Gelecekte onurlu bir milletin yaşaması için ülkesine önemli katlılar yapmış büyük bir devlet adamıdır” dedi.

Sözlerine devam eden Yaşar, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerine de değinerek “Aliyev Türk milletinin acısını benliğinde hissetmiş ve bunu halkına yansıtmış bir devlet adamıdır. Aliyev acıların ortak olduğunu, “İki devlet bir millet” sözleriyle de en iyi şekilde ifade etmiştir. Böyle bir devlet adamının anıtının ve parkının Cumhuriyetin ilçesi Yenimahalle'de olmasından onur duyuyorum. Buranın korunmasında, buranın gelecek kuşaklara taşınmasında ve Azerbaycan Türkiye dostluğunun daha ileri adımlara taşıyacak bir yer olmasından dolayı da ayrıca onur duyuyorum. Kendisini rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more