Reklamsız Sözcü

Bu böceği toplayanlar yandı!

Bir gergedan böceği çılgınlığıdır gidiyor. Fiyatının 90 bin doları bulduğu iddiaları üzerine vatandaş her yerde bu böcekleri arıyor.

android-time 20:14 9 Temmuz 2015
Bu böceği toplayanlar yandı!
Bir gergedan böceği çılgınlığıdır gidiyor. Fiyatının 90 bin doları bulduğu iddiaları üzerine vatandaş her yerde bu böcekleri arıyor.

Bu böceği bulana ceza da var elbet!

İlk olarak Bursa'nın İznik İlçesi'nde bulunan ve haberlere konu olan Gergedan böceği furyası büyüyor

Böceğin yurt dışında özellikle uzak doğuda 90 bin dolara kadar fiyata ulaşabildiği yönündeki iddialarına ardından hemen her gün yurdun dört bir yanından gergedan böceği haberleri gelmeye başladı.

Uzmanlar Gergedan böceğinin Türkiye'nin her yerinde görülebileceğini söylerken 90 bin dolara satılıyor iddialarının da gerçeği yansıtmadığını vurguluyor.

Zengin olma hayaliyle dünyanın en güçlü böceği olarak nitelendirilen gergedan böceği (Oryctes Nasicornis) yakalayanlara Iğdır Orman ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından para cezası kesileceği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, bu tür böceklerin parasal bir değeri olmadığını, atıklarla beslendiğini başka bir deyişle ‘doğanın çöpçüsü' olarak nitelendirildiklerini söyledi.

Mete Türkoğlu “İnsanlar bu böcekleri satmak için toplarsa neslinin tükenmesiyle karşı karşıya kalabiliriz. Kanunlarımıza göre bu suç teşkil etmektedir. Bu nedenle biyolojik ve ekolojik döngünün bozulmasına ilişkin 1000 ila 38 bin lira arasında para cezası verilecek. Iğdır'da bu tür olaylarla karşılaştığımız taktirde cezai işlem başlatacağız. Vatandaşlar geceleri ışığa gelen bu böcekleri evinden kovsun. Başka bir şey yapmasın” diye konuştu.

Son güncelleme: android-time 20:1609.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more