Reklamsız Sözcü

CHP’den erken seçim iddiası

Gök, “Cumhurbaşkanı AKP’nin görevi devretmeden seçimlere gitme arayışı içerisinde, tablo ortada” dedi.

android-time 14:42 6 Temmuz 2015
CHP’den erken seçim iddiası
Gök, “Cumhurbaşkanı AKP’nin görevi devretmeden seçimlere gitme arayışı içerisinde, tablo ortada” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cumhurbaşkanı'nın erken seçim eğiliminde olduğunu iddia ederek, “Cumhurbaşkanı AKP'nin görevi devretmeden yani şu andaki hükümetin görevi devretmeden bir hükümetle seçimlere gitme arayışı içerisinde, tablo ortada” dedi.

-“KATLİAM GİBİ KAZA”-
Gök, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında 15 kişinin hayatını kaybettiği Manisa'daki kazaya değinerek, “Ne yazık ki yine katliam gibi kazada 15 yurttaşımızı kaybettik. Türkiye ne yazık ki böylesine katliam gibi kazaların, iş cinayetlerin yaşandığı bir ülke haline dönüştü” dedi.
7 Haziran seçimlerinden bir aya yakın bir zaman geçtiğini, Meclis'te yemin töreni yapıldığını belirten Gök, önceki uygulamalarda milletvekillerinin yemininden bir ya da iki gün sonra hükümet kurma görevi verildiğini söyledi.

-“CUMHURBAŞKANI BU KONUDA GÖREVİNİ YAPMAMAKTADIR”-
Hükümet kurma görevinin kime verileceğinin belli olmadığını ifade eden Gök, “Cumhurbaşkanı bu konuda görevini yapmamaktadır” dedi.
Meclis Başkanı'nın tavrını da eleştiren Gök, “Meclis'in Başkanlık Divanı oluşturulmamıştır. Meclis'in komisyonlarının oluşturulması gerekmektedir” dedi.

-MECLİS BAŞKANI'NA SESLENDİ-
Meclis Başkanı İsmet Yılmaz'a seslenen Gök, “Meclis Başkanlık Divanı'nın oluşumu niçin geciktiriliyor? Danışma Kurulu niçin toplantıya çağrılmıyor? Sayın Meclis Başkanı'na buradan sesleniyorum. Derhal Başkanlık Divanı'nın oluşumunu, komisyonların oluşumunu sağlayınız” dedi.
Gök şöyle devam etti:
“Başkanlık Divanı oluşturulmuyor, komisyonlar oluşturulmuyor, RTÜK üyesinin seçimi yapılmıyor, çok önemli Suriye gibi bir konuda Meclis'e bilgi verilmiyor ama 7 Haziran seçimlerinde iktidarını kaybetmiş bir parti harıl harıl çalışıyor, atamalar yapıyor.”

-“663 ÜST DÜZEY ATAMA”-
Yapılan atamalara işaret eden Gök, “İktidardan düşmüş olan AKP Hükümeti istifasını Cumhurbaşkanı'na sunup bu istifası kabul edildiği süreçten bugüne kadar çıkartmış olduğu kararnamelerle 663 üst düzey atamayı gerçekleştirmiştir. Nedir bu telaş, yangından mal mı kaçırıyorsunuz, bu teamüllere uygun mudur, ahlaka uygun mudur? İktidardan düşmüş bu geçici hükümetin yaptığı bütün bu atamaların tümü hukuken, siyaseten, teamüllerimize ve ahlaka aykırıdır” açıklamasını yaptı.

-“ANKARA'DA BİNLERCE DÖNÜM ARAZİ İŞTAH AÇICI RANTSAL DÖNÜŞÜMLERE PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”-
“Bir yandan atama yapılıyor bir yandan yağma ve talan düzeni devam ediyor” ifadesini kullanan Gök, “23 Haziran'da Resmi Gazete'de yayınlanan bir kararnameyle Ankara'nın pek çok mahallesi kentsel dönüşüm kapsamı içine alındı ve belediyeye devredildi. Ankara'da binlerce dönüm arazi iştah açıcı rantsal dönüşümlere peşkeş çekildi” dedi.
Danıştay'ın atamalara ilişkin kararına değinen Gök, “Bu atamaların tümü geçersizdir” diye konuştu.

– “ANAYASAL SUÇ İŞLEMEKTEDİRLER”-
Danıştay'ın Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili kararına ilişkin soruya Gök, “Bu konuda öğretmenlerle ilgili verilmiş olan Danıştay'ın vermiş olduğu mahkeme kararının derhal uygulanması gerekir. Bu kararı uygulamayan başta Bakan olmak üzere bütün görevliler kararı uygulamamak suretiyle görevlerini yapmaktan kaçınmışlardır ve anayasal suç işlemektedirler” dedi.

-TUTUKLAMALAR-
Tutuklamalara ilişkin soruya Gök, “Siyasi amaçla karar veren mahkemelere dönüşmüştür mahkemeler ve AKP iktidarının anlayışını yansıtan bu mahkemelerin gerekçesiz, muğlak, hukuki dayanakları olmayan konularda verdikleri tüm tutuklamalar da adalet sistemimizin aslında dışında kararlardır. Tüm yapılan değerlendirmelerin hepsi hukuksuzdur” diye konuştu.

-“YAŞ TOPLANTILARININ DA HUKUKİLİĞİ TARTIŞMALIDIR”
“Görev verilmemesinin sebebinin Ağustos ayında yapılacak YAŞ toplantısı olduğu iddia ediliyor, YAŞ toplantısına bu hükümetle gidilmesi doğru mu?” sorusuna Gök, “Böyle bir devlet dairelerindeki atamayı yapması hukuken mümkün olmayan hükümetin katılacağı YAŞ toplantılarının da hukukiliği tartışmalıdır. Böylesine önemli konular ancak yetkili, Meclis'ten güvenoyu almış bir hükümetin yapacağı bir konudur. YAŞ toplantısını geçici bir hükümetin üyeleri olarak sürdürmekte hukuken mümkün değildir” dedi.

-MHP'YE YANIT-
MHP'den gelen eleştirilerin hatırlatılması üzerine Gök, şöyle dedi:
“MHP şimdi bir telaş içerisindedir. O telaşın arkasındaki yatan tablo şudur, Meclis Başkanlığı seçiminde önce Devlet Bahçeli'nin söylediği bir söz, onlara, böyle kirli oyunlar yapmak için sanki zemin hazırlıyor.
MHP'nin anlaşılmaz, kendini ifade etmekten aciz, parti sözcülerinin çamur atarak yürütmeye çalıştıkları gerekçelerin tümü gülünçtür. MHP Meclis Başkanlığı seçiminin ağırlığının altında kalmıştır.

-“MHP'NİN SİYASİ BİR İNTİHARIDIR”-
17 ve 25 Aralık'ta o dosyalar Meclis'e geldiği zaman o Meclis Başkanı'nın tutumunu bir hatırlayınız. Meclis'e gelen dosyalar ayıklandı, geri gönderildi. AKP'li bir Meclis Başkanı'nın yaptığı tabloyu daha 5-6 ay önce yaşamışken böyle bir tablonun olabileceğini görmemeleri MHP'nin siyasi bir intiharıdır.
MHP bu çizgisiyle bu yönetim anlayışıyla Meclis Başkanlığı AKP'nin adayına altın tepsi içinde sunmuştur.
Deniz Baykal'a Cumhurbaşkanı'nın adayı demek onların deyimiyle alayı böyle şey söylese geçersizdir. Yakışıksızdır, çok çirkin bir iftiradır.”
Başkanlık Divanı sayısına ilişkin tartışmalara da Gök, “Biz geçen dönem alınmış olan 18 Başkanlık Divanı üyesinden oluşmuş olan Başkanlık Divanı oluşumunun bu dönemde de sürmesine muvafakat gösterdik” dedi.

-“CUMHURBAŞKANINDA BEN BU EĞİLİMİ GÖRÜYORUM”-
“Bir iddia var, Cumhurbaşkanı'nın erken seçime götürme niyetinin bir mesajı mı bu, bu süreci uzatması, nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Gök, “Elbette Cumhurbaşkanı’nda ben bu eğilimi görüyorum. Cumhurbaşkanı AKP'nin görevi devretmeden yani şu andaki hükümetin görevi devretmeden bir hükümetle seçimlere gitme arayışı içerisinde, tablo ortada” dedi.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more