Reklamsız Sözcü

Polise zam teklifi

270 bin polisin yıllardır beklediği 3 bin 600 ek gösterge hayali, MHP’nin Meclis’e verdiği kanun teklifi ile umuda dönüştü.

android-time 12:11 8 Aralık 2015
Polise zam teklifi
270 bin polisin yıllardır beklediği 3 bin 600 ek gösterge hayali, MHP’nin Meclis’e verdiği kanun teklifi ile umuda dönüştü.

KAMİL ELİBOL/ANKARA

Teklif ile, üniversite mezunu polislerin ek göstergelerinin 2 bin 200'den 3 bin 600'e çıkartılması öngörülüyor. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay tarafından hazırlanan teklifte her rütbedeki polislerin emniyet hizmetleri tazminatları da kademeli şekilde artırılıyor.

Teklif ile kıdem tazminatları; başkomiserlerde yüzde 185'e, komiserlerde yüzde 170'e, komiser yardımcılarında yüzde 160'a, başpolislerde yüzde 150'e yükseltiliyor. Çarşı ve mahalle bekçilerinin kıdem tazminatları da yüzde 72'den yüzde 100'e çıkarılıyor. Özel harekat, asayiş, trafik ve çevik kuvvette görev yapanlar için yüzde 25 kıdem tazminatı artışı öngörüldü. Şark görevinde bulunan polislere ayrıca yüzde 40 kıdem artışı verilmesi önerildi.

EK GÖSTERGE TABLOSU

Kanun teklifinde, Emniyet Genel Müdür Yardımcıları, Teftiş Kurulu Başkanı, Polis Akademisi Başkanı, Ankara, İstanbul ve İzmir Emniyet Müdürlerinin ek göstergelerinin 6 bine, 1. Sınıf Emniyet Müdürlerinin 5 bine yükseltilmesi, 2.3 ve 4. Sınıf müdürlere ise 3 bin 600 ila 4 bin ek gösterge verilmesi istendi. Komiser, komiser yardımcısı, kıdemli başpolis, başpolis ile polis memurlarının ek göstergelerinin de de 2 bin 200'den 3 bin 600'e yükseltilmesi önerildi.

FAZLA MESAİ DÜZENLEMESİ

SÖZCÜ’ye konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, polislerin fazla mesailerinin karşılığını alamadıklarını belirterek şöyle dedi:

“Polislerin en önemli sorunlarından biri çalışma saatlerinin düzensizliğidir. Devlet memurları haftada 40 saat çalışırken polisler ortalama 70 saat çalışmakta ve bu çalışmanın karşılığını alamamaktadır. Bu konuda acil bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Ya emniyet çalışanlarına fazla mesaileri karşılığında ek ücret verilmeli, ya da fazla çalışma saatleri yıllık izinlerine yansıtılmalıdır”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more