Sözcü Plus Giriş

TRT’de skandal sözler: Namaz kılmayan hayvandır

TRT'de, Ramazan ayı dolayısıyla ekrana gelen 'Ramazan Sevinci' adlı programa katılan Prof. Dr. Mustafa Aşkar, çok tartışılacak bir açıklamada bulundu.

Sozcu.com.tr
20:48 -
TRT’de skandal sözler: Namaz kılmayan hayvandır

Devletin kanalı TRT’de Ramazan ayı dolayısıyla iftar öncesi yayınlanan ‘Ramazan Sevinci’ isimli programa katılan Prof. Dr. Mustafa Aşkar, ‘namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır’ diyerek çok tartışılacak bir açıklamada bulundu.

Ayette yer aldığını belirterek bu sözleri söyleyen Aşkar, insan dışında bir varlığın alnının secdeye gelmediğini, insanın ‘namaz ergonomik’ yaratıldığını ve bu yüzden secde ettiğini ifade etti. Aşkar son olarak konuyla ilgili, “Ben düz söyleyeyim, ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin, yani namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” dedi. Aşkar’ın bu sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti.

MUSTAFA AŞKAR KİMDİR?

1963 yılında Konya-Karapınar'da doğdu. İlköğrenimini aynı yerde 1974 yılında tamamladı. 1982 yılında İmam-Hatip Lisesini bitirdi. Aynı yıl ODTÜ Kimya Mühendisliği bölümünü kazanıp, bir yıl süreyle İngilizce Hazırlık Okulunu tamamlayıp, ayrıldı.

Buradan kendi isteğiyle A.Ü. İlâhiyat Fakültesine geçti. Adı geçen fakülteden 1989 yılında mezun oldu. 1989-1990 Öğretim yılında Özel Yükseliş Kolejinde Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretmenliği yaptı. Aynı yıl fakültede Yüksek Lisans Derslerine devam etti. 1991 yılında aynı fakülteye Araştırma Görevlisi olarak intisap etti. 1992 yılında “Molla Fenarî ve Vahdet-i Vücûd Felsefesi” isimli teziyle Yüksek Lisansını tamamladı. 1994 yılında bir yıl süreyle T.C. Millî Eğitim Bakanlığı bursuyla Kahire Üniversitesi'nde dil kurslarına katılıp, alanıyla ilgili araştırmalar yaptı. Aynı zamanda Mısır Millî Eğitim Bakanlığının düzenlediği Modern Arapça dil kursunu tamamlayarak, sertifika aldı.

1996 yılında “Mehmed Niyazî-i Mısrî el-Malatyavî Hayatı, Eserleri ve Tasavvuf Anlayışı” adlı doktora tezini tamamladı. 2000 yılında Doçentlik sınavını kazanıp, kadrosuna atandı. 2005 yılında dört ay süreyle Tahran'da Uluslararası Farsça Öğretim Merkezinde Dil kursuna katılarak Fars dilinden sertifika aldı. Hâlen Türkiye Yazarlar Birliği Merkezinde Mesnevî dersleri vermektedir. 2006 yılında Profesör'lüğe yükseltildi. Evli ve dört çocuk babası olup, Batman İslamî İlimler Fakültesi Dekanlığı görevini yürütüyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more