Reklamsız Sözcü
YILMAZ ÖZDİL

Trump “başkan” olmasın

5 Mart 2016

Donald Trump'ın başkan adaylığı yarışında önde gitmesi, dünyayı endişelendiriyor. Takip ediyorsunuzdur mutlaka… Ağzından çıkanı kulağı duymuyor, abuk sabuk vaatlerde bulunuyor.

*

Halbuki… “Başkan” adayı olarak aklını başına toplamalıdır ve mantıklı politikalar geliştirmelidir Trump.

*

Mesela… Meksika sınırını ardına kadar açmalı, ne idüğü belirsiz milyonlarca mülteciyi kayıtsız kuyutsuz, kontrolsüz şekilde ülkeye almalıdır.

*

Meksikalıların arasında Guatemalalı var mı, Bolivyalı olabilir mi, acaba hangisi Honduraslı filan, kimliklerine bile bakmamalıdır, dingonun ahırına çevirmeli, sorgusuz sualsiz her geleni buyur etmelidir.

*

Zart diye Kanada uçağını vurmalı, paraşütle atlayan pilotu da temizleyip, iki ülke ilişkilerini komaya sokmalıdır.

*

Amerikan halkına müjde veriyorum ayağıyla, açlıktan nefesi kokan üçüncü dünya ülkelerine vizeyi kaldırmalıdır. Bu sayede… Afganistan'dan Sudan'a kadar, ne kadar köktendinci terörist varsa uçak biletini kapmalı, turistmiş gibi New York'a gelmelidir.

*

Michigan'ın Reyhanlı kasabasında, Arizona'nın Suruç beldesinde, Washington'ın tren garında, Nebraska'nın Sultanahmet meydanında bombalar patladığında, en son Pentagon'un servis araçları havaya uçurulduğunda, bana mısın dememelidir, hiç oralı olmamalıdır. “Benim kabahatim yok, bunların hepsinin sorumlusu ekmeği karneyle dağıtan Benjamin Franklin zihniyeti” demelidir.

*

Yönetimde bilgiye, birikime, liyakata önem vermelidir. Damadını bakan, avukatını senatör, asker arkadaşını temsilciler meclisi üyesi, komşusunu vali, şoförünü NASA direktörü yapmalıdır.

*

CIA'yle hiç alakası olmayan, o güne kadar CIA'de çaycılık bile yapmamış birini CIA'in başına koymalıdır. Suudi Arabistan'ın Katar'ın uçaklarla getirdiği patatesleri kamyonlara yükleyip, Meksika'ya göndermeli, patatesler enselenince New York Times'ın genel yayın yönetmeniyle, gazetenin Washington temsilcisini hapse atmalıdır.

*

Anayasaya aykırı şekilde tutuklanan gazeteciler, Amerikan yüce mahkemesi tarafından serbest bırakılınca, Amerikan yüce mahkemesi'ni Pensilvanyacı ilan etmelidir. İşine gelmeyen hakim ve savcıların, Pensilvanya'daki mormon cemaatine mensup olduklarını söylemelidir.

*

El Kaide'yle masaya oturmalı, Colorado'ya Wisconsin'e Alabama'ya hendekler kazılmasına, sokakların mayınlanmasına göz yummalıdır.

*

Yönettiği memlekette kan gövdeyi götürürken, hergün en az dört asker-polis hayatını kaybederken, sokağa çıkma yasağı olan şehirlerde tanklar gezerken, Amerikan halkının haritadaki yerini bile bilmediği ülkelere gezmeye gitmeli, hobbitleri ziyaret etmelidir.

*

Beyaz Saray'da oturmamalıdır. Bin küsur odalı yeni saray yaptırmalıdır. Sıkış tepiş olmamalı, en az 300 bin metrekare olmalıdır.

*

Kendisi emlakçıdır.
Central Park'a avm yapmalıdır.

*

Tarihi gerçekleri dile getirmelidir. Amerika'yı Colomb'un keşfetmediğini, gemisiyle Küba kıyılarına geldiğinde, Havana belediyesinin Colomb'u iftar çadırına davet ettiğini açıklamalıdır.

*

Ama maalesef… Donald Trump bu tür sağduyulu politikalardan bahsetmiyor, dünya liderlerine yakışır şekilde davranmıyor.

*

“Başkan”
olmasın Trump.
Mahvolur ABD.

Yılmaz Özdil
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more