Reklamsız Sözcü

Dev fuara zayıf katılım

Yabancılara gayrimenkul satışının yeniden canlandığı bir dönemde gerçekleştirilen Dubai Cityscape Global’e Türkiye’den sadece yedi markalı konut üreticisi katıldı..

İsmail ŞAHİN
android-time 02:49 12 Eylül 2017
Dev fuara zayıf katılım
Yabancılara gayrimenkul satışının yeniden canlandığı bir dönemde gerçekleştirilen Dubai Cityscape Global’e Türkiye’den sadece yedi markalı konut üreticisi katıldı..

Dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarları arasında yer alan ve bu yıl 16'ncısı düzenlenen Dubai Cityscape Global dün kapılarını açtı. Önceki yıllarda Türk gayrimenkul sektöründen çok sayıda oyuncunun sahne aldığı dev organizasyona, katılımın düşük kalması dikkat çekti. 2015 yılında rekor katılımla 61 Türk şirketinin boy gösterdiği fuarda, 2016'da sadece 26 firma sahne alırken, 2017'de bu sayı 14'e indi.

DESTEĞE RAĞMEN

Bu yıl fuara Türkiye'den giden şirketlerden ise sadece 7'si gayrimenkul geliştiriyor. Emlak Konut GYO, Artaş İnşaat, Tahincioğlu Gayrimenkul, Cathay Group, EMS Yapı, Mar Yapı ve Garanti Koza'nın projelerini tanıttığı fuar, global yatırım şirketleri ve fonlarla dünyanın sayılı geliştiricilerinin katılması nedeniyle büyük önem taşıyor. Geçen yıllarda Dubai Cityscape Global sayesinde Körfez ve Ortadoğu merkezli kişi ve kuruma milyarlarca dolar değerinde mülk satan Türk firmaları, çok sayıda ortaklık anlaşmasına da imza atmıştı. AKP hükümetinin, konut alan yabancılara vatandaşlık hakkı vermesi ve KDV muafiyeti getirmesinin ardından, Ortadoğu'nun en büyük emlak fuarı Dubai Cityscape Global'de Türk geliştiricilerinin projelerini vitrine koymaması yadırgandı. Dünya genelindeki emlak geliştiricileri, şehir yöneticileri, mimarlarla, tasarımcıların ürün ve eserlerini gayrimenkul yatırımcılarının beğenisine sunduğu fuar, yabancılara yılda 5 milyar dolar satış yapan Türk gayrimenkul sektörü için önemli bir organizasyon olarak görülüyordu.

İŞBİRLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ

Cityscape Global Fuarı'nın Türkiye'nin emlak projelerinin başka coğrafyalara tanıtılması ve yeni işbirlikleri açısından önemli bir fuar olduğunu belirten Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, “Yurtdışında gerçekleşen pek çok organizasyonda yerimizi almaya ve ülkemizi temsil etmeye devam ediyoruz. Sektörü yakından takip etmek ve iş bağlantıları kurmak için iki projemizle Dubai Cityscape fuarında yerimizi aldık ” dedi.

3 milyarlık Yamanevler'i Dubai'de görücüye çıkardı

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarları arasında yer alan Dubai Cityscape'e bu yıl 11 projesiyle katılan Artaş İnşaat, Türkiye'nin yüksek yatırım potansiyelini Körfezli yatırımcılara sundu. 1.2 milyar lira yatırım, 3 milyar lira ciro değerine sahip Avrupa Konutları Yamanevler projesinin de lansmanını Dubai'de yapan firma, satışı devam eden 10 projesinin de fuarda tanıtımını yaptı.

6yamanevler

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya fuar alanında yaptığı açıklamada “Körfez bölgesindeki yatırımcılardan talep alıyoruz ve güzel bir ilgi görüyoruz. Blok alımı yönünde tekliflerle de karşılaşıyoruz. Ancak, projelerimizdeki yaşam standartları gereği toplu satışlara sıcak bakmıyoruz. Bizim uluslararası alandaki fuarlara katılım amacımız daima Türkiye'nin inşaat sektöründe geldiği noktayı ve ülkemizin potansiyelini tanıtmaktır” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more