Reklamsız Sözcü
MURAT MURATOĞLU

İşsizin fonuna kim kondu?

11 Ekim 2017

İşsizlik son beş yıldır istikrarlı olarak artıyor. Millet işsiz güçsüz geçinmeye çalışıyor. Peki, işsizler sefaletten kırılırken işsizler için fonda toplandığı söylenen paralarla ne yapılır?
Yasaya aykırı olmasına rağmen cayır cayır harcanır!
Bugüne kadar fonda 151 milyar lira birikmiş olması gerekiyor. Mart 2002'den beri işsizlere ödenen para sadece 15.5 milyar lira… Hem de bu kadar çok işsiz varken!
Zira 2008'den beri İşsizlik Fonu'nun nema gelirleri de bütçeye aktarılıyor. Bu yolla 17 milyar lira bütçe için kullanıldı. Onu hiç saymıyorum.

* * *

Toplam 17.5 yılda işsize bu kadarını verdiysen, hesaba göre bu para aktarımını dondursak bile 175 yıl daha yeter! Anaparaya dokunmadan faizi ile bile yıllarca ödeme yapabilirsin. O zaman neden hala yüzde 2 işverenden, yüzde 1 işçiden para kesiyorsun?
Madem fon bu kadar fazla veriyor, neden daha az kesinti yapılmıyor? En azından indir bari işçi ve işverenden alınan payı! Bırakın indirimi utanmasalar payı artıracaklar!

* * *

Toplarken iyi ama para bir türlü işsize gitmiyor. Bu parayla ne yapılıyor?
Toplanan 151 milyar lira paranın 15.5 milyarı dağıtılmışsa yaklaşık 135 milyar lira para olması gerek değil mi fonda? Yok! Ne kadar var? 108 milyar lira…
Aslında o da yok! İşsizlik Fonu aslında sanal bir kaynak… Çünkü İşsizlik Fonu dediğimiz nakit olarak tutulan bir para değil… Zaten fonun tamamı hazineye borç verilmiş karşılığında bono ve tahvil alınmış. Yani devlete kaynak sağlanmış nitekim harcanmış… Para görünüyor ama kağıt üzerinde… Sahi, hesapta olmayan 27 milyar lira nerede?

* * *

Sayıştay araştırmış, 552 milyon lirasının kayıp olduğuna hükmetmiş. Belli ki birileri indiragandi yapmış. Ne olduğu, nerede olduğu bir türlü bulunamıyor. Boşuna yastık altınıza iyi bakın demiyorlar. Belki biri oraya koymuştur!
Kayıp 552 milyon hem çok, hem devede kulak…
GAP İdaresi'ne 11.5 milyar lira aktarıldı. Hükûmet “ödünç alındı, geri ödenecek” dese de, ödenmedi? Acaba gerçekten GAP'a mı harcandı?

* * *

Diğer giderler kalemi var. Tam 4.2 milyar lira… Yaklaşık 17.5 yılda işsize 15.5 milyar lira dağıtmışsın, 4.2 milyar liralık gider maliyeti çıkartmışsın! Sahi bu neyin, kimin gideri? Nerede diğeri?
Gerisi de iş başı eğitim parası adı altında işverene aktarılan para diyorlar. Hangi işverene verildi? Kimi kim eğitti? Ülkede 11 milyarlık eğitim yapsan Mars'a astronot gönderirsin!
Demem o ki hesap tutmuyor!
“Yani, her şey düzgün gidiyor da sen bir bu İşsizlik Fonu'na mı takıldın?” diyorsan, sen de haklısın!

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more