Reklamsız Sözcü
NECATİ DOĞRU

TEMA!

11 Eylül 2017

Dünya nüfusu henüz 1 milyar kişiye bile ulaşmamıştı. İnsan hakkındaki bilgiler, bugüne göre henüz çok cılızdı. Bilgi ve uzmanlık gelişmemişti. Büyü ve batıl inançlar ile dini tarikatlar insana kılavuz sayılıyordu.  Bilmek yerine hissetme ve ideoloji daha önemli tutuluyordu. İnsan tam olarak ne olduğunu henüz keşfetmemişti. Doğa hakkındaki bilgiler de çok yoksuldu.
MALTHUS:
(Nüfus Bilimci)
İnsan geometrik çoğalıyor.
2-4-8-16-34.
Gıda aritmetik artıyor.
1-2-3-4-5-6.
Bu durumda dünyada insanlar aç kalacak, savaşlarda  birbirini yiyecekler.
RİCARDO:
(İktisatçı)
Toprak sahibi kira peşinde.
Para sahibi faizinin peşinde.
Üretimin devam etmesi için bu iki sınıfın çıkarları her şeyi hayasızca emecek ve dünya atlatamayacağı büyük bir ekonomik durgunluk felaketini yaşayacak.
JEVONS:
(Ekonomist)
İnsan acıyı defeder.
Zevkini yükseltir.
Böylece insan acıdan kaçmak ve zevkini en yükseğe çıkarma yolunda dünyanın bütün enerji (yakıt) kaynaklarını tüketecek, felaketimiz başlayacak.

* * *

Tartışmalar böyle sürdü.
Dünya nüfusu çoğaldı.
7 milyara dayandı.
Zengin ülkeler, dünyayı yönetmeye başladı ve her seferinde “şu ya da bu kaynağın tükeneceği endişesine gerek yok, teknoloji mutlaka yedeğini bulacaktır” deyip durdular.  Ve kendileri toprağı, doğayı, çevreyi, ağacı, ormanı tahrip ederek ve dünya hammadde kaynaklarını arsızca sömürüp kanını emerek kalkınmada varılacak en yüksek aşamaya ulaştılar. Bu noktada; “doğanın korunması için kalkınmamış olanlara kurallar, sınırlar, ölçüler”  dayatmaya başladılar. Türkiye kalkınmadaki geç kalmışlığını kapatma bilincine Cumhuriyetin kurucuları(Atatürk ve arkadaşları) sayesinde ulaştı. TEMA da “kalkınmayı hızlandır fakat doğayı da gözün gibi koru sivil bilincini” yükseltmek için 25 yıl önce kuruldu.
TEMA öncü oldu.
Yol gösterici, iz sürücü.
25 yılda yarattığı “hem kalkınma hem doğayı, suyu, toprağı, ağacı, ormanı, kuşu, börtü- böceği koruma” sivil bilinci Derelerin Kardeşliği, Yeşil Artvin gibi yüzlerce sivil toplum kuruluşunu yüreklendirdi.  İlkokul çocuklarından başlayarak yetişkinlerde, nikah hazırlığı yapan gençlerde, bebek bekleyen çiftlerde; “Anadolu toprağının-suyunun-havasının yok olup gitmemesi”  seferberliğini ilan etti. 25 yılın sonunda sayıları 650 bini geçen TEMA gönüllüsü; Ağaç Kardeşliği-Toprak Kardeşliği-Su Kardeşliği- Hava Kardeşliği-  Ekolojik ve Akıllı Kentler Kardeşliği- Sürdürülebilir Ulaşım Kardeşliği- Çocuklara Hatıra Ormanı Kardeşliği- Bu Topraklarda Umudu Yeşertme Kardeşliği yaratarak 14.5 milyon fidanı toprakla buluşturdu.

* * *

Proje konuşulurken.
Kalkınma tartışılırken.
İktidarların, işadamlarının, holding sözcülerinin, yabancı sermaye CEO'larının ağzına bakmam. TEMA ne diyor ona bakarım.
TEMA: Doğayı üzme diyor.

Günün sorusu

Adam yokluğu!

“Başkan Yardımcılığı” önerisi yağmuru başladı. Bir yazar 5 isim öneriyor, öbür yazar “Tansu Çiller'den
Başkan Yardımcısı neden olmasın?” diye soruyor. Bir başkası Devlet Bahçeli'den Tayyip Erdoğan'a çok uyumlu yardımcı çıkar diye parlatma yapıyor. Gündüz vakti elde fener adam arıyorlar. Ne oldu, AKP içinde “Başkan Yardımcılığı” yapacak çapta adam mı kalmadı?

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more