Reklamsız Sözcü

Alyans neden 4. parmağa takılır?

Alyans neden sol elimizin dördüncü parmağına takılır? Alyansın 4. parmağa takılmasının farklı kültürlerde farklı sebepleri vardır.

android-time 16:20
Alyans neden 4. parmağa takılır?
Alyans neden sol elimizin dördüncü parmağına takılır? Alyansın 4. parmağa takılmasının farklı kültürlerde farklı sebepleri vardır.

Alyans yani evlilik yüzüğü, evliliğin sembolü olarak genel olarak sol elin dördüncü parmağına takılır. Peki alyans neden 4. parmağa takılır? Bir gelenek mi? Alyansın 4. parmağa takılması neyi sembol ediyor? Alyans takılmasının nedeni, kültürlere göre değişmektedir.

Tarihin ilk alyansı Mısır Kraliçesi Nefertiti tarafından takılıp kullanılmaya başlanmıştır. Ama Nefertiti’nin neden taktığı ve niye kullandığı tam olarak bilinmemektedir. Birçok kültürde farklı gelenek olarak evlilik yüzüğü yani alyans, kadın ve erkeğin sol elinin 4. parmağına takılır. Eski Romalılar, sol elin 4. parmağına aşk damarı manasına gelen Vena Amoris demişler ve bu yüzden alyanslarını bu parmağa takmayı adet etmişler.

Eski zamanlarda Hristiyan düğünlerinde gelinin sol elinin ortasındaki 3 parmağa da baba, oğul ve kutsal ruhu temsilen 3 yüzük takılırmış. Bu adete göre alyans, dördüncü parmakta kalmaya devam edermiş düğünden sonra.

Çinlilerin felsefesine göre ise her parmağın temsil ettiği bir şahıs var. Buna göre başparmak anne-babayı, işaret parmağı kardeşleri, orta parmak kendini, 4. parmak eşini, seçe parmak ise çocuklarını temsil ettiği düşünülür.

Sonuç olarak alyansın önemli olmasının en önemli sebebi olarak evliliği sembol etmesi gösterilebilir. Herhangi bir parmağa takılan yüzüğün bir manası olmaz iken 4. parmağa takılan alyans, evli olduğuna ve o kişiye bağlı olduğunu gösterir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more