143 yıllık tarihi Darüşşafaka binası imam hatibe çevrildi

İstanbul Fatih’teki binada 1873 yılından 1993 yılına kadar eğitim ve öğretimini sürdüren Darüşşafaka Lisesi, 1994’te Maslak’taki kampüsüne taşındı. Darüşşüfaka Cemiyeti adına yapılan açıklamaya göre; Fatih’teki tarihi bina yeni kampüsün ihtiyacı olan finansmanı sağlaması için Ziraat Bankası’na satıldı.

143 yıllık tarihi Darüşşafaka binası imam hatibe çevrildi

Cemiyetin binayla ilişkisi kalmadı. Bina 15 yıl boş kaldı. Milli Eğitim, yabancı uyruklu öğrencilerin eğitim göreceği, yüzde 20'si T.C. vatandaşı öğrencilerden oluşacak bir anadolu imam hatip lisesi açmaya karar verdi.
02tabela15cm

AFRİKALILAR TERCİH EDİYOR

Maliye'yle yapılan yazışmalar sonuncu tarihi binalar, Milli Eğitim'e tahsis edildi. Öğrencilerin 26 bin metrekarelik arazi üzerindeki Darüşşafaka binalarında eğitim görmesi uygun bulundu. Pansiyonlu Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin açılması karara bağlanınca restorasyon başladı. Okul ilk olarak Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde eğitim verdi. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında tarihi binaya taşındı. Tadilat ve restorasyon çalışmaları sürdüğü için lise, 5 yıldır yapının yanındaki binada faaliyetlerini yürütüyor. Okula Afrikalılar ağırlıklı olmak üzere Asya, Balkanlar ve KKTC'den öğrenci geliyor.

İTALYAN MİMAR TASARLADI, DOLMABAHÇE'NİN MİMARBAŞI ÇİZDİ

İnşaatı 1873'te biten 143 yıllık yapıyı, İtalyan mimar Barironi tasarladı. Binanın planını Dolmabahçe Sarayı'nın mimarbaşı olan Ohannes Amire Balyan çizdi.