Türkiye S-400 bataryalarını satın aldı: Süreç nasıl gelişti?

Uzun süredir Türkiye-ABD ve NATO arasında krize neden olan S-400 füze savunma sistemlerinin alım süreci tamamlandı. Rus basınına konuşan Rosteh şirketinin Başkanı Sergey Çemezov, bataryaların 2.5 milyar dolar karşılığında Türkiye'ye satıldığını duyurdu. Türkiye böylece S-400 füze savunma sistemine sahip olan ilk NATO üyesi oldu.

Türkiye S-400 bataryalarını satın aldı: Süreç nasıl gelişti?

Türkiye ile Rusya arasında uzun süredir süren S-400 pazarlıklarında sona gelindi. Rosteh Başkanı Çemezov, kredi ve ödeme konusundaki detayların çözüldüğünü ve dört adet S-400 bataryasının 2.5 milyar dolar karşılığında Türkiye’ye satıldığını açıkladı.

SÜREÇ NASIL BAŞLADI?

Türkiye hava savunma sistemini güçlendirmek için, T-LORAMIDS projesi ihalesine ABD, Çin, Rus firmalarının yanı sıra İtalyan-Fransız ortaklığı bir şirket de başvurmuştu. Türkiye, 2013 yılında füze ihalesini Çin firması CPMIEC’ye yeni füze savunma sistemi alımı konusunda anlaştı. Ancak 2 yıl sonra bu anlaşma iptal edildi. İptale gerekçe olarak Çin sistemlerinin NATO ile uyumsuzluğu gösterildi.

S-400'ler için kredi tartışması sürüyor. Kredinin bir kısmını Türkiye, bir kısmını Rusya karşılayacak İlginizi Çekebilir S-400'ler için kredi tartışması sürüyor. Kredinin bir kısmını Türkiye, bir kısmını Rusya karşılayacak

İhalede teklif veren Fransa-İtalya ortaklığı Eurosam ile Amerikan Raytheon Co şirketi ikinci ve üçüncü sıralarda yer almıştı.

ROTA RUSYA’YA DÖNDÜ

Çin firmasına verilen ihalenin iptal edilmesinin ardından Türkiye’nin rotası Rusya’ya döndü. İki ülke arasında başlayan görüşmeler neticesinde karşılıklı anlaşmaya varıldı ancak ödemenin nasıl yapılacağı konusunda taraflar anlaşamadı. Bu süreçte hem Türkiye’den hem de Rusya’da S-400’lerin satışı konusunda sorun olmadığı ancak ödeme konusunda tarafların çözmesi gereken detaylar olduğu belirtildi.

ABD'den Türkiye'nin istediği S400'ler için açıklama: Endişeliyiz İlginizi Çekebilir ABD'den Türkiye'nin istediği S400'ler için açıklama: Endişeliyiz

Anlaşmanın iptal olduğu yönündeki haberlere ise hükümet tarafından sürekli yalanlamalar geldi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli S-400’lerle ilgili olarak “O iş bitti, S-400 füzeleri satın alınmıştır. Bundan sonra artık detaylar ama onunla yetinmiyoruz kendi savunma sistemimizi geliştirmek için EUROSAM Konsorsiyumu ile ayrı bir çalışma yapıyoruz. Yine hava savunma sistemi geliştirilmesi çerçevesinde ama orada özellikle bu teknolojiye yerli imkanlarla kendimizin sahip olmasını hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Rus lider Putin ile yaptığı görüşmede, “S-400 anlaşması tamam, biz bu ziyaretimizde bazı teknik konuları görüşeceğiz. Bunu bir an önce devreye sokmak istiyoruz” diye konuşmuştu.

Washington Post: ABD, Türkiye'ye S-400 yaptırımı uygulayacak mı? İlginizi Çekebilir Washington Post: ABD, Türkiye'ye S-400 yaptırımı uygulayacak mı?

ERDOĞAN-PUTİN GÖRÜŞMESİNDEKİ MASA DETAYI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Saray’da gerçekleştirdiği görüşmede de ilginç bir olay yaşandı. İki liderin açıklamasından önce sahneye büyük bir masa taşındı ancak daha sonra bu masa apar topar kaldırıldı. Rus basını, masanın S-400 anlaşmasının nihai imzalarını atılması için getirildiğini ancak ödemedeki pürüzlerinin çözülememesi nedeniyle planların değiştiğini yazdı.

Rus gazeteciden çarpıcı iddia! Erdoğan-Putin görüşmesiyle ilgili... İlginizi Çekebilir Rus gazeteciden çarpıcı iddia! Erdoğan-Putin görüşmesiyle ilgili...
NATO VE ABD SERT TEPKİ GÖSTERDİ
Öte yandan Türkiye ve Rusya arasında süren S-400 görüşmelerine özellikle ABD ve Rusya’dan sert tepkiler hatta tehditler geldi.NATO Askeri Komite Başkanı Petr Pavel, S-400 anlaşmasına yönelik olarak “Ülkeler, karar almakta bağımsız oldukları gibi, aldıkları kararın sonuçlarıyla yüzleşmekte de bağımsızdır” sözleriyle üstü kapalı tehditte bulundu.

ABD Hava Kuvvetleri Müsteşar Yardımcısı Heidi Grant ise, Türkiye’yi doğrudan tehdit ederek Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri satın alması halinde Türkiye’nin NATO teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağını söyledi.

TEHDİTLERE RAĞMEN ANLAŞMA SAĞLANDI

Tartışmalara son nokta ise 27 Aralık tarihinde konuldu. Rus savunma sanayi şirketi Rosteh’in başkanı Sergey Çemezov, Kommerzant gazetesine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya’dan 4 adet S-400 füze savunma sistemi bataryasını, 2.5 milyar dolar karşılığında satın aldığını açıkladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...