Tuncay Özkan’ın ihbarı ‘TSK’dan intikam almak istiyorlar’ diye kapatılmış

Belgeye göre, aynı flaş belleğin Tuncay Özkan’dan önce de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ulaştırıldığı ortaya çıktı. Raporda, bu tür belgelerin TSK’nın itibarını zedelemek amacıyla hazırlandığı belirtildi. ‘Kapatma belgesi’nde imzaları bulunan komutanlar açıklama yapmadı...

Tuncay Özkan’ın ihbarı ‘TSK’dan intikam almak istiyorlar’ diye kapatılmış

CHP Milletvekili Tuncay Özkan'ın, tanık olarak ifadesine başvurulmak üzere İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na çağrılması, Özkan'ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ilgili fişlemeleri içeren flaş belleği teslim etmesiyle, bir dönem dosyaların nasıl kapatıldığını ortaya koydu. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda daha önce önemli görevlerde bulunan ve şimdi “itirafçı” olan iki subayın açıkladığı” O soruşturma dosyasını kapattık” dediği rapora SÖZCÜ ulaştı.

İşte bu yazıyla olayın üzerini örtmüşler.

İşte bu yazıyla olayın üzerini örtmüşler.

İKİ AYRI KANALDAN GİTTİ

O dönem televizyon sahibi de olan gazeteci-yazar Tuncay Özkan'dan önce flaş bellek, Genelkurmay Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından “bilgi notu” ekinde bir adet DVD incelenmek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Bu DVD'nin, İzmir'de bir belediye otobüsünde bulunduğu, 11 Aralık 2006'da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na, oradan da 16 Şubat 2007'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderildiği anlaşıldı. Tuncay Özkan'a bir hakem tarafından verilen flaş belleğin ise 5 Ocak 2007'de dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'a teslim edildiği belirlendi. Flaş bellekteki bilgilerin Başbuğ tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na, oradan da Hava Kuvvetlerine Komutanlığı'na ulaştığı tespit edildi.

GÜNEŞ ÇALIŞMA GRUBU İNCELEDİ

DVD'nin incelenmesi için Hava Kuvvetleri'nde, aralarında personel, istihbarat, savcının da bulunduğu “Güneş” adında “çalışma grubu” oluşturuldu. Fetullah Gülen grubu mensubu olduğu iddia edilen personelle ilgili İstihbarata Karşı Koyma birimi tarafından gerekli takipler yapıldığı bilgisi, soruşturma heyetine aktarıldı. Takipler sonucu olumsuz bir hususa rastlanmadığı kaydedildi. “Güneş Çalışma Grubu” iddiaların gerçek olmadığını gerekçe gösterip dosyanın kapatılmasını öngördü. Raporda, bu tür belgelerin TSK'nın itibarını zedelemek, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TSK'dan intikam almak amacıyla hazırlandığı belirtildi. Soruşturmanın üstünün kapatıldığını düşünen bazı kişilerin, o dönem Tuncay Özkan'a flaş belleği teslim ettikleri değerlendirildi.

İKİNCİ KEZ GİTTİ, ARAŞTIRILMADI

Özkan'ın, kriptolu dosyaları açması mümkün olmadı. Bu flaş belleği Kara Kuvvetleri Komutanı Başbuğ'a teslim etti. Başbuğ'un Genelkurmay'a, Genelkurmay'ın ise Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gönderdiği flaş belleğin, daha önce komutanlığa ulaştırılan DVD'deki bilgilerle aynı olduğu gerekçe gösterilip yeniden araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmadı. Bu konuda düzenlenen “Andıç” İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürü Yarbay Emin Mert tarafından imzalanıp üst makama 3 Şubat 2009'da arz ve teklif edildi. Dönemin İstihbarat Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Erdoğan Arslantaş, İstihbarat Başkanı Tümgeneral Akın Öztürk, Kurmay Başkanı Korgeneral Korcan Pulatsü'nün parafından da aynı gün geçti. Andıç, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu tarafından 4 Şubat 2009'da imzalandı. Rapor 9 Şubat 2009'da Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi.

İTİRAF ÜZERİNE

15Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklananlar arasında “dosyada bir şey” deyip kapatılmasında etkili olduğu öne sürülen soruşturma komisyonunun iki üyesi de bulundu. Bunlar “itirafçı” olunca, konu yeniden güncel hale geldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyanın kapatıldığı iddiaları üzerine soruşturma başlattı. Bu kapsamda, iddiaları içeren flaşh belleği dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'a 5 Ocak 2007'de teslim eden, daha sonra da CHP Milletvekili  seçilen Tuncay Özkan'ın “tanık” olarak bilgisine başvurdu. “Kapatma belgesi”nde imzaları bulunan Korgeneral Korcan Polatsü, “Balyoz Davası” sanıkları arasında yer almıştı. Akın Öztürk ise darbenin lideri olduğu iddianamede yar aldı.

TARAFLAR NE DİYOR?

Belgede imzası bulunan Korgeneral Korcan Pulatsü, “Kapatma” iddiasıyla ilgili konuşmak istemediğini söyledi. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Aydoğan Babaoğlu da, değerlendirdikten sonra konuşup konuşmayacağına karar vereceğini bildirdi. 9 Şubat 2009 tarihli belgede imzası bulunan Akın Öztürk ise avukatı Hicabi Durmuş aracılığıyla, “ Ben 30 Ağustos 2008'de İstihbarat Başkanlığı'na atandım. Yapılan ilk soruşturmaya dahil olmadım” dedi. Gelişmeleri yakından izleyen emekli bir komutan da SÖZCÜ'ye “Fethullahçılar personel, istihbarat ve adli müşavirlikleri ele geçirmişti. Onlar nasıl istiyorsa öyle rapor çıkıyordu. Konunun derinlemesine incelenmesi gerekirdi. Bu yapılmadı. Nihayet, soruşturma heyetinde bulunanlar da iddiaların bir bölümünü araştırmadıklarını, diğer iddiaların ise gerçek dışı olduğunu söyleyip örgütün üzerine gitmediler” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...