Sözcü Plus Giriş

Fransa’dan bir garip açıklama: Kaşıkçı’nın tapesine dair bilgimiz yok

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Tapeleri verdik" açıklamasına Fransa'dan yanıt geldi. Dışişleri Bakanı, "Bilgimiz yok" dedi. Öte yandan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, "Ses kaydı bizde, istihbarat birimleri dinledi" dedi.

Sozcu.com.tr
13:17 -
Fransa’dan bir garip açıklama: Kaşıkçı’nın tapesine dair bilgimiz yok

Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Erdoğan’ın açıklamalarına Fransa’dan yalanlama geldi. Erdoğan, cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada, cinayete ilişkin ellerinde “bulgu” olmasa da “bilgi” olduğunu söylemiş, “Biz tapeleri verdik. Suudi Arabistan’a da verdik. Amerika'ya da verdik. Almanlara, Fransızlara, İngilizlere hepsine verdik” açıklaması yapmıştı.

Bu sözlere Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’dan açıklama geldi. France 2 kanalına konuşan Le Drian, söz konusu tapelerin ellerinde olduğuna dair kendisinin bir bilgisi olmadığını söyledi. Daha önce Kaşıkçı cinayetinin ardından Türkiye’yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile CIA Başkanı Gina Haspel’e Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ana ilişkin ses kayıtlarının dinletildiği iddiası ortaya atılsa da, iddialar doğrulanmamıştı.

Kanada Başbakanı, Kaşıkçı cinayetini hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştuğunu söyledi.

Kanada Başbakanı, Kaşıkçı cinayetini hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştuğunu söyledi.

Suudi Arabistan'ın istihbarat eski başkanı Prens Turki el Faysal geçen hafta New York’ta katıldığı bir konferansta Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için Suudi Arabistan'ın hiçbir şekilde uluslararası bir soruşturmaya izin vermeyeceğini belirtmiş, bütün soruların açıklığa kavuşturulması için Riyad’dan bilgi talep edilebileceğini ifade etmişti.

KANADA: BİZ DİNLEDİK
Fransa’dan gelen bu açıklamanın ardından Kanada’nın Başbakanı Justin Trudeau da konuyla ilgili yorumlarını kamuoyuyla paylaştı. Trudeau, Paris’te katıldığı etkinlikte gazeteci Kaşıkçı’nın ses kayıtlarının kendileriyle paylaşıldığını doğruladı. Trudeau, “Ben Türkiye’nin paylaştığı ses kaydını bizzat dinlemedim ama Kanada istihbarat birimleri ses kaydını dinledi” açıklamasını yaptı.

İLGİLİ HABERFransa'da dikkat çeken detay... Erdoğan çiftinin ilgisini çeken heykelFransa'da dikkat çeken detay... Erdoğan çiftinin ilgisini çeken heykel

Trudeau, Türkiye ile Suudi Arabistan’ın iş birliği yapması gerektiğini ve bu konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yakın zamanda yaptıkları telefon görüşmesinde ve hafta sonu bir araya geldikleri Paris’te gündeme geldiğini duyurdu.

Son güncelleme: 14:37 12.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more