Sözcü Plus Giriş

İsrail-Türkiye hattında krize ramak kaldı… TİKA için harekete geçtiler

İsrail'in bir süredir Filistin ve Kudüs'teki Türkiye varlığından rahatsız olduğu iyice ayyuka çıktı. Suudi Arabistan, Filistin Ulusal Yönetimi ve Ürdün'ün İsrail'e Türkiye'yi şikayet etmesinin ardından İsrail basını, Tel-Aviv yönetiminin TİKA'nın faaliyetlerini durdurmak için operasyona hazırlandığını iddia etti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 09:23, 08/07/2018
İsrail-Türkiye hattında krize ramak kaldı… TİKA için harekete geçtiler

İsrail ile Türkiye arasında yeni bir kriz kapıda… Türkiye’nin Orta Doğu’daki hareketliliğinden ve özellikle son dönemde Kudüs ve Filistin’de aktif olarak varlığından rahatsız olduğu iddia edilen İsrail’in bu konuyla ilgili bir operasyon hazırlığında olduğu iddia edildi.

Geçtiğimiz haftalarda İsrail’in çok satan gazetelerinden Haaretz, Suudi Arabistan, Filistin Ulusal Yönetimi ve Ürdün, Türkiye’nin bölgede çok aktif olmasından rahatsız olduğunu ve bu konuda İsrail yönetimiyle iletişim halinde olduğunu yazmıştı. O dönem medyaya yansıyan haberlerde, Türkiye’nin Kudüs’te söz sahibi olmaya başlamasından rahatsız olan bu ülkeler İsrail’in devreye girerek buna bir son vermesini istemişti…

İlginizi ÇekebilirBu kadarına da pes... Ürdün, Suudi Arabistan ve Filistin, İsrail'i Türkiye konusunda uyarmışBu kadarına da pes... Ürdün, Suudi Arabistan ve Filistin, İsrail'i Türkiye konusunda uyarmış
Bugün ise İsrail medyasında yer alan yeni bir haber İsrail’in Türkiye’ye karşı bir hamle hazırlığı içerisinde olduğunu ortaya koydu. İsrail’de yayın yapan Hadashot TV kanalı, İsrail parlamentosu Knesset’in güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkaracak bir yasa tasarısı hazırlığında olduğunu iddia etti. TV kanalının haberinde özellikle Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) hakkında harekete geçtiği ve bu kurumun Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze Şeridi’ndeki varlığının kısıtlanmaya çalışacağı aktarıldı.

Haberde TİKA’nın bölgedeki faaliyetlerine engelleme getirileceği ya da TİKA’nın her proje ve adımı için yerel birimlerden izin almak zorunda kalacağı ifade edildi.