Sözcü Plus Giriş

Netanyahu’nun gözdesiydi… Siyasette ihanetin böylesi görülmedi

Yolsuzluk suçlamaları sonrasında Türkiye'ye yönelik sert açıklama ve suçlamalarda bulunan ve iç siyasette yaşanan dalgalanmayı unutturmak isteyen Binyamin Netanyahu bir şok daha yaşadı... Nisan ayında erken seçime gidecek İsrail'de Netanyahu'nun gözde kurmaylarından olan Adalet Bakanı Ayalet Shaked, kendi partisini kurma kararı aldı.

Sozcu.com.tr
08:14 -
Netanyahu’nun gözdesiydi… Siyasette ihanetin böylesi görülmedi

Nisan ayında erken seçim kararı alan İsrail’de sıcak gelişmeler arka arkaya yaşanıyor… Hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan Binyamin Netanyahu’nun en sağlam kurmaylarından biri olan ve halen ülkenin adalet bakanı olarak görev yapan Ayalet Shaked, kendi partisini kurma kararı aldı.

Netanyahu!nun en güvendiği isimlerden olan Shaked yeni parti kurma kararı aldı.

Netanyahu!nun en güvendiği isimlerden olan Shaked yeni parti kurma kararı aldı.

Habayit Hayehudi isimli partiden ayrıldığını duyuran Shaked ile birlikte parti başkanı ve aynı zamanda Eğitim Bakanı olan Naftali Bennett’in de partinin kurucusu olarak yeni oluşumun temellerini atacağı açıklandı. Yeni partinin adının “Yeni Sağ” olacağı ifade edildi. Netanyahu kabinesindeki sert açıklamalarıyla başbakanı en çok memnun eden bakanlardan biri olan Shaked’in yeni partisi ile muhafazakar ve laik sağ seçmenden oy toplamayı hedeflediği belirtildi.

Düzenlenen basın toplantısı ülke gündemini değiştirdi.

Düzenlenen basın toplantısı ülke gündemini değiştirdi.

Partisi Likud ile tekrar başbakan olmayı amaçlayan Binyamin Netanyahu, eğitim bakanı ve adalet bakanının bu açıklamasına dair henüz bir yorum yapmadı. Fakat Likud, “Onlara oy vermek demek İsrail’de yeniden bir sağ hükümetin seçileceğini garantilemek demektir” açıklamasını yaptı. İsrail’de siyaset uzmanları Shaked ve Bennett’in yeni oluşumunun Likud’dan oy toplamayacağını aksine yakın zamanda Başbakan olmak için parti kuran eski genelkurmay başkanı Benny Gantz’tan oy alabileceğini öne sürdü.

İLGİLİ HABERDünya'da 2018 böyle geçti...Dünya'da 2018 böyle geçti...
Son güncelleme: android-time 08:21 30.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more